Viac ako hrozby súvisiace s vývojom v Grécku či v USA investorov z radov širokej verejnosti na Slovensku ovplyvnili v uplynulých týždňoch úrokové akcie najväčších bánk. Práve to bol podľa šéfa ČSOB Asset Managementu Radka Semančika hlavný dôvod, prečo na konci prvého polroka zaznamenali podielové fondy najväčší odlev peňazí od januára.
Celkovo dosiahli v júni čisté predaje podľa štatistík Slovenskej asociácie správcovských spoločností záporných takmer 61 miliónov eur. Z toho takmer 51-miliónové čisté „výpredaje“ si pripísali peňažné fondy. Za celý prvý polrok nakoniec fondový biznis na Slovensku skončil síce s menšími, ale predsa zápornými čistými predajmi 43,6 milióna eur. Celková hodnota majetku vo fondoch od konca decembra aj vplyvom zhodnotení a strát klesla o 49 miliónov eur.
Na druhej strane, do akciových a zmiešaných fondov investícií peniaze podielnikov počas celého polroka pribúdali. Na domácom trhu predávané fondy takmer neobsahujú štátne dlhopisy Grécka a dlhové ťažkosti USA, ktoré eskalovali v posledných týždňoch, ešte júnové fondové štatistiky nezaznamenali.
Priamo dotyk s akciami
No reagovali na to už investori využívajúci služby obchodníkov s cennými papiermi. Hlavne pri obchodovaní s devízami, pákových certifikátoch a pákových ETF (exchange traded funds), ktoré využívajú sčasti požičané zdroje.
„Od apríla, mája je volatilita na trhoch vyššia ako štandardne. Klienti kvôli situácii v Grécku, ďalších európskych štátoch a naposledy aj v USA volia skôr opatrnejší prístup,“ opisuje Karol Piovarcsy, riaditeľ Saxo Bank Praha.
Aj podľa takzvaného indexu strachu VIX, ktorý mapuje volatilitu na akciových trhoch, je aktuálne odhad budúceho vývoja vysoko špekulatívny. Hodnota indexu má naznačiť pravdepodobnosť vývoja amerického indexu S&P 500 na najbližší mesiac. Pritom platí, že čím je hodnota indexu vyššia, najmä od hranice 20 bodov, tým vyšší nárast, ale aj prepad súčasnej hodnoty hrozí.
Na konci júla VIX presiahol 24 bodov, čo je druhá najvyššia hodnota od začiatku roka. Tohtoročné maximum na úrovni vyše 30 bodov dosiahol index v polovici marca, keď sa na ňom prejavili následky zemetrasenia v Japonsku a nepokoje v Líbyi.
V snahe nedoplatiť na očakávané veľké výkyvy investori uprednostňujú ohraničené pozície, ktoré včas zareagujú, ak sa trh pohne smerom, ktorý už nie sú investori ochotní akceptovať. Využívajú sa tiež pozície s kratším horizontom.
Špecifikom tohto obdobia podľa makléra spoločnosti Patria Direct Pavla Mokoša je, že trhy výrazne menej reagujú na zverejnené finančné údaje, no zahýbu nimi politické správy týkajúce sa dlhovej krízy.
Viac otázok, menej obchodov
Dianie na finančných trhoch a rozkolísané trhy nesledujú len tunajší investori. Jim Russell, investičný manažér U.S. Bank pre agentúru Reuters posledný júlový týždeň uviedol, že zaznamenali nárast telefonátov od znepokojených klientov o 50 percent. Aj jedna z najväčších celosvetových správcovských firiem Fidelity pre rovnaký zdroj potvrdila mierny nárast počtu zneistených investorov.
A nervózni nie sú z nepredvídateľného vývoja len drobní klienti, ale aj veľkí inštitucionálni investori. Robia menej obchodov. Podľa odhadu agentúry AP z konca júla môže práve vyčkávanie viesť k tomu, že tento mesiac bude najhorší z pohľadu obchodov na akciových trhoch najmenej za ostatné tri roky.
Ilustračné foto na titulke - Flickr.com