Vplyv na ceny komodít má aj pretrvávajúce napätie medzi USA a Čínou. Ukazuje sa, že obchodná vojna a vlečúce sa rokovania dávajú USA len viac času na zmenu dodávateľov surovín a hotových komponentov v dodávateľsko-odberateľskom reťazci.

O tom, že Čína sa nehodlá dohodnúť za každú cenu, svedčí aj to, že spoločnosť Huawei sa rozhodla podať na súde v Texase žalobu proti USA. To vôbec nie je ústretový krok pred podpisom zmluvy. To sa má uskutočniť koncom marca. Číňania ukazujú svaly a signalizujú, že sa rozhodne nenechajú zahnať do kúta.

Ropa na hojdačke

V strede minulého týždňa ceny ropy rástli, lebo trhy zareagovali na informácie o poklese ropných zásob v USA, ako aj na signály zo strany Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), že bude v obmedzovaní produkcie pokračovať napriek opätovnému tlaku amerického prezidenta na zníženie cien ropy.

Už vo štvrtok ceny klesli, keď ich na jednej strane stiahli nadol nepriaznivé údaje o vývoji čínskeho výrobného sektora a na druhej rekordná produkcia ropy v USA. Pokles cien však nebol výrazný, lebo situáciu na trhu sa stále usiluje vyrovnávať OPEC so svojím programom znižovania produkcie.

Aktivita vo výrobnom sektore Číny, ktorá je najväčším dovozcom ropy na svete, zaznamenala vo februári pokles tretí mesiac po sebe, pričom sa dostala na 3-ročné minimum. Klesajúci dopyt Číny po rope núti producentov znižovať ceny. Najnovšie tak urobila ruská ropná firma Surgutneftegaz.

Okrem toho produkcia

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa