Nemecko
V Nemecku žije zhruba 21 miliónov dôchodcov. Krajina má najprísnejší dôchodkový systém, čo sa týka priznania dôchodku v rámci Európy, uvádza portál bencont.sk. Prvým dôvodom je dôchodkový vek, ktorý je na úrovni 65 rokov, ale do roku 2031 sa má zvýšiť na 67 rokov. Druhým dôvodom je povinná dĺžka poistenia a to je 45 rokov, čo v prepočte znamená, že sa priemerne ráta s dvomi rokmi nezamestnanosti za celú časť života v produktívnom veku.
Nemecký dôchodkový systém funguje na základe zásluhovosti, čiže vyšší plat počas života znamená vyšší dôchodok v budúcnosti. Prvý pilier je povinný štátny dôchodkový systém, ktorý pokrýva takmer všetkých zamestnancov. Systém je financovaný z príspevkov zamestnancov a zamestnávateľov, ktorí financujú súčasných dôchodcov.
Druhý pilier je dobrovoľný a Nemci si môžu vyberať až z piatich foriem sporenia. Štátne výdavky na dôchodkový systém sú až 11,3 percenta z hrubého domáceho produktu a nemecká vláda otvorene pripúšťa, že tento systém nie je dlhodobo udržateľný. Rozdiely v penziách sú vidieť v západnom i východnom Nemecku. V západnom bol v roku 2021 hrubý priemerný dôchodok 1 538 eur, vo východnom 1 506 eur.
Za posledné dva roky zapracovali úrady do systému viacero noviniek. Nemecký spolkový snem v roku 2020 schválil takzvanú základnú penziu pre 1,3 milióna najchudobnejších dôchodcov a dôchodkýň. Dávku štát začal vyplácať od roku 2021, čo ho ročne vychádza na 1,3 miliardy eur.
Maximálne mohli Nemci získať 404,86 eura, ak boli sociálne poistení aspoň 35 rokov. Pod vplyvom vysokej inflácie sa nemeckým seniorom zvýšili penzie od júla 2022. V bývalom západnom Nemecku sa dôchodky k prvému júlu zvýšili o 5,35 percenta, na niekdajšom socialistickom východe o 6,12 percenta. Vlani penzie na západe vôbec nerástli a vo východnej časti krajiny sa zvýšili o 0,72 percenta.