Slovenskí penzisti sa dočkali veľkých zmien. Niektoré ich potešia viac, iné menej. Ak sa ocitnú v dôchodkovom veku, budú môcť od svojich detí dostávať rodičovský dôchodok. Možnosť odísť do predčasného dôchodku bude po odpracovaní 40 rokov. To je len pár hlavných zmien, ktoré vyplynuli z novely zákona o sociálnom poistení z dielne rezortu práce, ktorú 5. októbra schválila Národná rada SR.
Novinkou je napríklad dôchodkový automat. To znamená, že u ľudí narodených v roku 1967 a neskôr bude odchod do dôchodku závisieť od toho, koľko rokov sa bude slovenská populácia v priemere dožívať. Od budúceho roka sa zmení aj nárok na predčasný dôchodok.
Vláda ukazuje biznisu dve tváre. Reformy sa nerobia lusknutím prsta, trh je v panike
Sociálna poisťovňa ho prizná len vtedy, ak jeho suma dosiahne najmenej 334,30 eura a viac (1,6-násobok životného minima). V súčasnosti na to stačí dosiahnuť 261,70 eura. Do odpracovaných rokov sa však nebudú zahŕňať niektoré náhradné doby získané pred 1. januárom 2004, napríklad doba štúdia.
„Podmienky odchodu do predčasného dôchodku po štyridsiatich odpracovaných rokoch sú sčasti prísnejšie a sčasti voľnejšie ako súčasná úprava,“ poznamenáva pre TREND finančný analytik z OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik. Nové pravidlá umožnia podľa neho odchod do dôchodku v skoršom veku, avšak len za predpokladu vyššieho príjmu počas penzie. Čo ak na predčasnú penziu niekto nedosiahne? Záujemca musí ešte potiahnuť pár pracovných mesiacov navyše a počkať na riadny starobný dôchodok.
Ďalšie financie seniorov potešia
Ďalšou veľkou zmenou je rodičovský dôchodok, ktorý budú môcť dostávať seniori v dôchodkovom veku od svojich detí. Ten má byť vyrátaný na každého rodiča ako 1,5 percenta z jednej dvanástiny úhrnu vymeriavacích základov dieťaťa za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, z ktorého bolo zaplatené poistné na starobné poistenie.
„Zavedením rodičovského dôchodku však dochádza len k čiastočnej kompenzácii týchto ľudí, pričom opatrenie zároveň porušuje princíp solidarity napríklad voči ľuďom, ktorých deti pracujú v zahraničí, prípadne pracujú ako vojaci a policajti, prípadne deti umreli alebo nie z vlastného rozhodnutia nemohli mať deti,“ hovorí generálny riaditeľ Partners Investments Maroš Ovčarik.
Predčasní penzisti riskujú stovky eur. Diabol sa skrýva v detailoch, výhod im v praxi ubudne
Mnohí penzisti sa často sťažujú na výšku penzií, ktoré obmedzuje aj vysoká miera inflácie, ktorá napríklad v auguste zrýchlila medziročne na 14 percent. Na začiatku tohto roka úrady zvýšili dôchodkové dávky o 1,3 percenta. Následne penzisti v júli dostali predčasne vyplatený 13. dôchodok v rôznej výške od 50 do 300 eur.
Dôchodcom, ktorí naň majú nárok, by mali dostať aj novembri 70 percent toho, čo dostali v júli. Vyplýva to z novely zákona o trinástom dôchodku, ktorý ešte v súčasnosti schvaľuje parlament.
Nová legislatíva so širšími možnosťami
Na Slovensku poberá podľa dát zo Sociálnej poisťovne penziu takmer 1,1 milióna ľudí. Priemerný starobný dôchodok je 513 eur v čistom, uvádza v prieskume portál picodi.com. Slovensko je prvou krajinou Európskej únie, ktorej občania majú možnosť od septembra tohto roka získať celoeurópsky dôchodkový produkt. Ten má podporiť väčšiu konkurenciu dobrovoľného dôchodkového sporenia.
Má nízke poplatky, je prenositeľný a viaže sa naň európska legislatíva s malými národnými obmenami. Ako prvá v Európe získala licenciu na poskytovanie európskeho dôchodkového produktu slovenská spoločnosť Finax.
V EÚ neexistuje jednotný dôchodkový systém, každý štát pristupuje k tejto problematike inak. Líšia sa napríklad vekom odchodu do penzie, minimálnym počtom odpracovaných rokov a podobne. Pre mnohých seniorov je odchod do penzie finančným šokom.
TREND sa vo fotostory pozrel na to, aký bolestivý je pre Európanov odchod do penzie a koľko si mesačne polepšia v okolitých európskych štátoch.