Kým ešte po prvých troch týždňoch dosahovali októbrové straty dolára k euru viac než tri percentá, vďaka obratu v poslednom týždni dolár uzatváral mesiac oslabený len o viac než percento. V týždni začínajúcom sa 26. októbra sa posilnil dolár k ôsmim z desiatich mien skupiny G10. Krátko pred uzávierkou článku sa k nim pridala aj deviata, britská libra.
Vo chvíli, keď sa turbulencie na akciových parketoch postarali o nové štvormesačné rekordy averzie k riziku, znova nadobudol na devízovom trhu dolár lesk ako „bezpečný prístav“ v neistých časoch. Napriek technickej povahe ostatného rastu dolára, za ktorým možno hľadať inkasovanie ziskov zo skorších antidolárových pozícií, ako aj pokračujúcej vysokej štatistickej závislosti medzi averziou k riziku a posilnením americkej meny, sa množia aj optimistické makro signály zo zámoria.
Jeden zo štyroch najsledovanejších regionálnych ukazovateľov priemyselnej aktivity, index Fedu v Richmonde, priniesol šiesty po sebe nasledujúci kladný výsledok. Hoci miernejším tempom, pokračuje expanzia. Napriek tomu boli zúčastnené firmy skeptické k vyhliadkam zamestnanosti. Aj preto neprekvapí, že jeden z dvoch ukazovateľov spotrebiteľskej dôvery (od Conference Board) sa po dvoch mesiacoch ocitol späť pod 50-bodovou hranicou, značiacou teritórium expanzie.
Objednávky tovarov dlhodobej spotreby v septembri opäť rástli (+1 %). Za osem mesiacov už po piaty raz. S neistotou na trhu práce možno spájať aj septembrové oslabenie počtu predaných novostavieb. Stále sa ich predalo viac než v júni a o vyše pätinu viac oproti minimám z januára.
Index priemyselnej aktivity v Chicagu v októbri prevýšil očakávania najlepším výsledkom od decembra 2007, po prvý raz od septembra 2008 nad hranicou expanzie. Definitívne nádeje na koniec recesie potvrdil i kvartálny anualizovaný rast reálneho HDP v treťom štvrťroku (+3,5 %). Posilnila sa aj konečná spotreba domácností. Tá je chrbtovou kosťou hospodárstva závislého od domáceho dopytu. Kým príjmy domácností v septembri zaznamenali za šesť mesiacov piaty nezáporný výsledok, po štyroch mesiacoch zlepšenia opäť klesli ich výdavky. Miera úspor sa tak v septembri zvýšila na 3,3 %.
Dvanásťmesačný priemer miery úspor amerických domácností (4 %) naznačuje, že oproti minimám zo začiatku recesie sú americké domácnosti viac než štvornásobne šetrnejšie. Kombinácia stále neistej situácie na trhu práce a zvýšenej šetrnosti preto kladie otáznik, či bude oživenie od domáceho dopytu závislej ekonomiky také rýchle a priamočiare, ako si to ešte v lete predstavovali burziáni.
Autor je hlavný analytik Volksbank Slovensko.