Ak sa už v tomto čase zaoberáte tým, z čoho zaplatíte do konca marca daň z príjmov, aj v tomto roku vám môže pomôcť odklad daňového priznania.
Aké sú podmienky
Podmienky odkladu sa nemenili. V tomto roku si občania aj podnikatelia môžu lehotu predĺžiť o tri a v niektorých prípadoch až o šesť mesiacov.
Je to celkom jednoduché – termín podania a teda aj zaplatenia dane je možné predĺžiť na základe oznámenia. Na daňový úrad teda nepodávate žiadosť, daniarom len oznamujete iný termín podania priznania. Daňový úrad nič neschvaľuje, len zoberie vaše oznámenie na vedomie. Stačí ho poslať daňovému úradu doporučenou poštou, alebo odniesť priamo do podateľne úradu.
Daňový úrad vám predĺži termín na podanie daňového priznania najviac o tri celé kalendárne mesiace. Ak sú súčasťou vašich príjmov aj príjmy „plynúce zo zdrojov v zahraničí", môžete si posunúť priznanie najviac o šesť mesiacov. Ak však podnikateľ predáva tovar alebo poskytuje služby do zahraničia, táto predĺžená lehota sa ho netýka. V tom prípade môže oznámiť predĺženie lehoty na podanie daňového priznania iba o tri mesiace. Príjmom zo zdrojov v zahraničí môže byť napríklad príjem stálej prevádzkarne v inom štáte.
Čo patrí do oznámenia
Neexistuje zákonom stanovený jednotný vzor oznámenia o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania. V oznámení uvediete novú lehotu, ktorou je koniec kalendárneho mesiaca, v ktorej podávate daňové priznanie. V tejto novej lehote musíte potom daň zaplatiť. Ak máte príjmy zo zahraničia, uvediete to v oznámení. Okrem toho je potrebné uviesť identifikačné údaje daňovníka, teda buď rodné číslo alebo DIČ. Ak ste povinní komunikovať s finančnou správou elektronicky (ste platiteľ DPH), aj oznámenie podávate elektronicky, a to cez všeobecné podanie.
Aké sú výnimky
Zákon o dani z príjmov pozná aj výnimky. Daňovníkovi v konkurze alebo v likvidácii môže predĺžiť lehotu na podanie daňového priznania najviac o tri mesiace len správca dane. O odklad však musí požiadať najneskôr 15 dní pred uplynutím lehoty na podanie daňového priznania.
Inak sa postupuje v prípade, ak daňovník zomrie. V tomto prípade podáva daňové priznanie dedič do troch mesiacov po smrti daňovníka. Túto lehotu môže správca dane predĺžiť na základe žiadosti dediča podanej najneskôr 15 dní pred uplynutím lehoty na podanie daňového priznania. V rovnakej lehote, ako je lehota ustanovená pre dediča, podáva daňové priznanie za zomrelého daňovníka aj osoba, na ktorú prešlo právo na príjmy zomrelého daňovníka podľa § 35 Zákonníka práce.
Komu sa to oplatí a komu nie
O odložení termínu daňového priznania by nemali uvažovať len tí, ktorí ho podať nestíhajú alebo nemajú dosť peňazí na zaplatenie dane. Odklad vám totiž môže nejaké peniaze aj ušetriť.
Ak si odložíte daňové priznanie napríklad o tri mesiace, odkladáte si takto súčasne aj platenie preddavkov. Táto možnosť je výhodná pre podnikateľov, ktorí mali vysokú daňovú povinnosť za predchádzajúce zdaňovacie obdobie a stanú sa povinnými platiteľmi mesačných alebo štvrťročných preddavkov na daň z príjmov. Podnikateľ, ktorý v marci zaplatí na dani vyše 2 500 eur, musí začať platiť štvrťročné preddavky. Prvýkrát by musel zaplatiť štvrtinu dane do konca nasledujúceho štvrťroka. Posunutím termínu daňového priznania si podnikateľ odloží aj platenie preddavkov.
Súčasne s odkladom priznania si odkladáte aj platenie odvodov. Ak živnostník podá priznanie v riadnom termíne, teda do 31. marca, platí sociálne odvody od júla toho istého roka na základe údajov z daňového priznania. Ak by si predĺžil lehotu napríklad do 30. júna, začal by platiť odvody až o tri mesiace, teda od 1. októbra. Novú výšku odvodov by odviedol do 8. novembra.
Odklad priznania sa teda vyplatí tomu podnikateľovi, ktorý začal podnikať len vlani a sociálne odvody do Sociálnej poisťovne ešte neplatí. Od 1. júla 2016 bude povinne nemocensky a dôchodkovo poistená SZČO, ktorej hrubý príjem za rok 2015 bude vyšší ako 5 148 eur.
Keďže od januára tohto roku sa zvýšili minimálne odvody na 142,20 eura, takto môže ušetriť minimálne 426,60 eura, čo je suma minimálnych sociálnych odvodov za tri mesiace.
Odloženie priznania a aj platenia odvodov môže byť výhodné aj pre podnikateľa, ktorému v daňovom priznaní za rok 2015 vyjde vyšší čiastkový daňový základ a teda bude odvádzať sociálne odvody z vyššieho vymeriavacieho základu. Dôležitý je údaj z tlačiva typu B na riadku 43 - čiastkový daňový základ.
Podnikateľ si platí minimálne sociálne odvody. Keďže ale mal vlani vysoké príjmy z podnikania, hrozia mu od júla oveľa vyššie odvody. Ak si odloží daňové priznanie o tri mesiace, tri mesiace ešte bude platiť minimálne poistné.
Odklad však môže byť aj nevýhodný. Týka sa to podnikateľa – fyzickej osoby, ktorý je platiteľom sociálnych odvodov a jeho príjmy vlani klesli. Ak by mu v roku 2015 vychádzal nižší vymeriavací základ ako v roku 2014, budú sa mu odvody znižovať. Ak by si odložil podanie daňového priznania o tri mesiace, platil by vyššiu sumu sociálnych odvodov ešte tri mesiace.
V riadnom termíne by priznanie mal podať aj ten živnostník, ktorý vlani zarobil v hrubom menej ako 5 148 eur. Od júla už nebude povinne odvádzať sociálne odvody.
Problémy môže mať aj tá SZČO, ktorá si odložila daňové priznanie a teraz chce banku požiadať o úver či hypotéku. Banky totiž požadujú výsledky podnikania za predchádzajúce zdaňovacie obdobie potvrdené od daňového úradu na základe posledného podaného priznania.
Ak podnikateľ zaplatil za predošlý rok preddavky na daň v sume prevyšujúcej jeho daňovú povinnosť, odklad sa mu nevyplatí. Takto si totiž oddiali vyplatenie daňového preplatku.