Práve takúto situáciu má riešiť zmena v novele DPH, ktorú vláda predkladá do parlamentu. Ide o pätnáste opatrenie z druhého sociálneho balíčka vlády. Zaviesť má prenos daňovej povinnosti pri stavebných prácach na hlavného odberateľa. Aby malé a stredné podniky ako dodávatelia v stavebníctve nedoplácali na neplatiacich odberateľov, bude DPH v tomto sektore presunutá z dodávateľov na odberateľov. Tí si môžu uplatniť odpočet tejto DPH. Daň štátu teda odvedie až posledná firma v reťazci. Týmto sa tiež zabrániť podvodom pri nadmerných odpočtoch v priebehu dodávok stavebných prác.
Základný mechanizmus systému DPH je založený na postupe, podľa ktorého platiteľ dane, ktorý dodáva tovar alebo službu, vypočíta z jeho ceny DPH, ktorú musí odviesť do štátneho rozpočtu. Uplatňuje sa to bez ohľadu nato, či je príjemcom plnenia iný platiteľ dane alebo napríklad občan, ktorý platiteľom dane nie je.
Smernica EÚ o DPH umožňuje výnimku. Členské štáty EÚ môžu stanoviť, že „osobou povinnou platiť DPH z taxatívne stanovených tovarov alebo služieb nie je platiteľ dane, ktorý dodáva tovar alebo službu, ale platiteľ dane, ktorý je príjemcom tohto plnenia.“ Podmienkou je, že odberateľ i dodávateľ sú platitelia dane.
To znamená, že DPH by štátu neodvádzali dodávatelia ale len Váhostav. Dodávatelia by Váhostavu pritom účtovali cenu bez DPH.
Prenos daňovej povinnosti na stavebné práce dnes používa väčšina členských štátov EÚ. Len desať členských štátov (Dánsko, Estónsko, Grécko, Francúzsko, Veľká Británia, Litva, Luxembursko, Poľsko, Rumunsko a Slovensko) tuzemské samozdanenie pri dodávkach stavebných prác nepoužíva.
Tento mechanizmus tuzemského samozdanenia má byť pritom najúčinnejším nástrojom v boji proti podvodom na DPH. Umožňuje eliminovať riziko umelo nastavených podvodných schém. Tie spočívajú v tom, že odberatelia si uplatnia nadmerné odpočty pričom dodávateľ DPH štátu nezaplatí.
V súčasnosti sa už tuzemské samozdanenie pri dodávkach tovarov a služieb medzi platiteľmi dane na Slovensku uplatňuje napríklad na dodanie kovového odpadu a šrotu, prevod emisných kvót skleníkových plynov, predaj nehnuteľností v rámci exekučného konania, dodanie vybraných poľnohospodárskych plodín, dodanie kovových predmetov, mobilných telefónov a integrovaných obvodov. Stavebné práce majú k nim pribudnúť až teraz.
Na čo bude platiť
Odborníci upozorňujú na to, že poslanci musia v zákone presne stanoviť, čo sú stavebné práce. „Ak definícia stavebných prác nebude jednoznačná, bude to viesť k neistote a problémom v praxi. Nesprávne stanovený režim DPH medzi platiteľmi môže znamenať riziko sankcie buď pre dodávateľa, alebo kupujúceho,“ upozornil Ján Skorka, senior manažér na oddelení daňového poradenstva spoločnosti Deloitte.
Zmena v novele sa bude týkať dodávok stavebných prác, stavieb alebo ich častí na základe zmluvy o dielo alebo inej podobnej zmluvy, dodaní tovaru s montážou alebo inštaláciou. Týkať sa teda bude nielen napríklad murárskych prác, ale aj na prípadov, kedy bude na základe zmluvy o dielo dodávaná celá stavba alebo jej časť.
Prenos daňovej povinnosti sa uplatní aj v prípade, ak stavebné práce budú dodané napríklad orgánom štátnej správy, samospráve a iným verejnoprávnym inštitúciám, ktorí sú platitelia DPH. Ak teda napríklad stavebná firma (platiteľ DPH) opraví cesty v obci, obec zaplatí štátu DPH z ceny na faktúre, ktorú vystavil dodávateľ bez dane.