Ešte začiatkom minulého roka nebol problém požičať si na vlastnú strechu nad hlavou za ročný úrok pod jedno percento. V tom čase si väčšina bankárov vôbec nevedela predstaviť prudké zdražovanie pôžičiek. Lenže priemerné sadzby úverov na bývanie stúpli od januára do novembra 2022 z 0,99 percenta na 2,94 percenta. Rast priemernej sadzby o 1,95 percentuálneho bodu je šiesty najprudší v Eurozóne.

Vo väčšine krajín platiacich eurom zdražujú hypotéky pomalšie ako na Slovensku. V dvoch krajinách dokonca mierne zlacneli. Lotyšsko zaznamenalo pokles priemernej sadzby o 0,72 percentuálneho bodu. Napriek tomu obyvatelia tejto krajiny nemajú veľa dôvodov na radosť. Miestne banky im totiž aj po zlacnení predávali hypotéky za priemerný úrok 8,56 percenta. Ide o suverénne najvyššiu sadzbu, ktorá je takmer trikrát vyššia ako priemer eurozóny. Za túto anomáliu môže vysoká inflácia.

Neisté euro

Zo zlacňovania pôžičiek môžu mať naozaj radosť obyvatelia Malty. V tomto ostrovnom štáte od januára do novembra 2022 klesla priemerná úroková sadzba z 1,88 na 1,46 percenta. Pokles o 0,42 percentuálneho bodu je druhý najvýraznejší v eurozóne. Vo zvyšných krajinách hypotéky zdražovali, no niekde len symbolicky. Počas jedenástich mesiacov minulého roka priemerná úroková sadzba v Írsku vzrástla o 0,02 percentuálneho bodu na 2,59 percenta a vo Francúzsku o 0,63 percentuálneho bodu na 1,86 percenta.

Naopak k razantnému nárastu o viac ako dva percentuálne body prišlo v piatich krajinách. Lídrom v negatívnej štatistike je Portugalsko, kde od januára do novembra stúpol úrok z 0,70 na 3,50 percenta. Nasleduje Nemecko s rastom z 1,35 percenta na 3,75 percenta a Luxembursko z 1,09 na 3,24 percenta. Všetky spomínané sadzby platia pre úvery na bývanie s fixáciou úrokovej sadzby od jedného do piatich rokov.

Eurozóna bola v minulosti zárukou podobne drahých pôžičiek. V súčasnosti nedokáže zaručiť ani rovnaké smerovanie úrokových sadzieb. Niekde pôžičky zlacňujú, inde stúpli úroky len symbolicky a v pár štátoch naozaj razantne. Veľké rozdiely sú odrazom súčasnej neistoty. Na budúci vývoj v eurozóne existujú dva názory. Prvý počíta s ďalším zvyšovaním základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky. Podľa druhého prudký rast cien už v najbližších mesiacoch zásadne spomalí recesia. Inflácia prestane byť problém a v snahe naštartovať ekonomický rast centrálna banka už v lete zníži úroky.

Základná úroková sadzba
Lacné úvery v ekonomike slúžia na naštartovanie hospodárskeho rastu. Naopak úlohou drahých pôžičiek je spomaliť vysoký rast cien. Konkrétny vývoj sa snaží moderovať prostredníctvom základnej úrokovej sadzby Európska centrálna banka. Regulátor finančného trhu vlani hlavný úrok zdvihol z rovnej nuly na 2,50 percenta.

Nezodpovedná slovenská vláda

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa