Až 1 403 eur, taká bola priemerná hrubá mesačná mzda slovenských zamestnancov podľa dát Štatistického úradu SR v 3. štvrťroku minulého roka.

Medziročne vzrástla vo všetkých 19 sledovaných odvetviach hospodárstva, reálny rast už dosiahlo jedenásť z nich. Najviac si polepšili pracujúci v oblasti nehnuteľností (1 380 eur), zdravotníctva a sociálnej pomoci (1 642 eur). Najmenej zarábali naďalej zamestnanci v ubytovacích a stravovacích službách (876 eur) a v ostatných činnostiach (991 eur).

Napriek tomu, že priemerná mzda na Slovensku vlani rástla rekordným tempom skoro 10 percent, úplne to nestačilo na pokrytie celkovej ročnej inflácie, ktorá predstavovala až 10,5 percenta. Maximum zaznamenala ešte vo februári na úrovni 15,4 percenta. V decembri medziročný rast cien spomalil už na 5,9 percenta a prvýkrát od začiatku roka 2022 tak klesol pod hranicu 6 percent.

„Inflácia bola rekordná, vo výsledku sa očakával pokles reálnych miezd v roku 2023 o skoro jedno percento. Tento pokles však zasiahol skôr pracujúcich v súkromnom sektore, kde rástli mzdy o niečo pomalšie, teda o 9,4 percenta. Naopak, vo verejnom sektore rast miezd o 11,4 percenta predbehol infláciu a verejní zamestnanci si medziročne polepšili aj v reálnom vyjadrení,“ prezrádza pre TREND analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) Róbert Chovanculiak.

Mzdy verejných zamestnancov tak rovnako ako v minulých rokoch rástli rýchlejšie než mzdy v súkromnom sektore. „Len pre porovnanie, ešte v roku 2011 zarábali zamestnanci v súkromnom sektore viac než zamestnanci vo verejnom. V roku 2023 už toto zďaleka neplatilo a verejní zamestnanci zarábali v priemere o 250 eur viac ako zamestnanci v súkromnom sektore,“ dodáva analytik INESS.

Očakáva sa spomalenie inflácie

Zamestnávatelia sa so zvyšovaním platov vysporiadali v uplynulých mesiacoch rôzne. „Firmy čelili rastu cien vstupov, vysokým cenám energií a nedostatku pracovníkov,“ potvrdil pre TREND Martin Hošták, tajomník Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ).

Problémom v praxi pre firmy bolo aj rapídne zvyšovanie výdavkov, s ktorým sa museli vyrovnávať. „V značnej miere rástla aj cena práce, ktorú navyšovali a aj ďalej navyšujú viaceré faktory – priebežné zvyšovanie minimálneho stravného, zvýšenie minimálnej mzdy aj príplatkov za prácu v noci alebo cez víkend,“ prezrádza Róbert Čvapek, generálny manažér agentúry Index Nosluš Group.

Hoci počas minulého roka viaceré štatistiky hovorili o poklese reálnych miezd, tento pokles sa pravdepodobne v ďalších mesiacoch zastaví. Pozitívnou správou pre domáci trh je, že inflácia na Slovensku by mala výraznejšie spomaliť. Z vlaňajších dvojciferných hodnôt by sa mala znížiť na niekoľko málo percent. Dotovanie regulovaných cien energií ju stlmí a podporí reálne príjmy domácností, ktorým zostane viac financií na spotrebu, uviedol ešte v decembri guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa