V časoch tlačenia peňazí si aj menej bonitní ľudia bez problémov zoberú hypotéku za ročný úrok okolo jedného percenta. Finančné domy totiž v prípade problémov so splácaním majú právo predať dlžníkov byt a vyhnúť sa tak vysokým stratám.

Podobne lacné pôžičky chce štát podnikateľom zabezpečiť prostredníctvom veľkej garančnej schémy. V nej štátne inštitúcie ručia súkromným bankám, že v prípade problémov za firmy splatia takmer celý úver. V závislosti od konkrétnej schémy sa záruka môže vzťahovať na 80 alebo až 90 percent hodnoty pôžičky.

,, V realite sú úroky oveľa vyššie ako pri hypotékach. To je obrovský problém. Drobní podnikatelia na naštartovanie biznisu potrebujú lacné úvery s dlhšou dobou splatnosti,“ povedal prezident Slovenskej asociácie malých a stredných podnikov a živnostníkov (SAMP) Vladimír Sirotka. Ten upozorňuje, že tesne po vypuknutí pandémie sa firmám v rámci programu anikorona záruky 1 sľubovali bezúročné pôžičky. Realitou boli úvery predávajúce sa za úrok približujúci sa takmer k piatim percentám ročne.

Štát preto v rámci programu anikorona záruky 2 stanovil maximálnu výšku úrokov. V závislosti od veľkosti firmy sú stropy na úrovni 1,9 alebo 3,9 percenta. ,,Peniaze si potrebujú požičať hlavne firmy v problémoch. Pri nich sa banky stále držia hornej hranice stanovenej štátom. V systéme tak stále chýba štátom sľubovaný prvok pomoci a výsledkom bude menší záujem o úvery,“ dodal V. Sirotka.

Živnostníci spolu s malými aj strednými podnikateľmi tvoria väčšinu pracovných miest v domácej ekonomike. Prípadné finančné problémy týchto podnikateľov zasiahnu štát nielen prostredníctvom zvyšujúceho sa počtu ľudí bez práce ale aj nižším výberom daní. V porovnaní s predchádzajúcim rokom sa straty na výbere daní a odvodov budú pohybovať v miliardách eur.

Prostredníctvom úradov práce sa snažia nájsť prácu státisíce Slovákov.
Zdroj: TASR
Prostredníctvom úradov práce sa snažia nájsť prácu státisíce Slovákov.

Od vypuknutia pandémie miera evidovanej nezamestnanosti stúpla z marcových 5,19 percenta na júnových 7,4 percenta. Za posledné štyri mesiace sa počet disponibilných uchádzačov o zamestnanie zvýšil o približne 61-tisíc. Momentálne môže z úradov práce do zamestnania nastúpiť takmer 204-tisíc Slovákov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa