Krajina spoza Pyrenejí si na trhu za jeden deň požičala spolu až 5,9 miliardy eur. Pre porovnanie, približne takúto sumu si plánuje na trhoch požičať Slovensko počas celého tohto roka. Španielsko potešil hlavne výsledok aukcie 3 – ročných dlhopisov, keď si dokázalo požičať 2,7 miliardy eur pri výnose len 1,60 percenta p. a., čo je pre krajinu pri tejto splatnosti historicky najlepší výsledok.
Na trende „predávajme dlh, kým ho kupujú a nepýtajú veľa“ sa ešte uplynulý týždeň zviezlo aj Slovensko. Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity na trhu získala 1,5 miliardy eur na 15 rokov za 3,625 percenta p. a. O naše bondy prejavili záujem najmä zahraniční investori a práve oni aktuálne vlastnia až viac než polovicu všetkých slovenských štátnych dlhopisov. V rukách nerezidentov je takto vysoký podiel slovenských dlhopisov po prvýkrát v histórii Slovenska.
Za nízkymi dlhopisovými výnosmi stojí najmä mimoriadne voľná menová politika centrálnych bánk. Tá bude v eurozóne prítomná ešte dlhší čas, čo sa však nedá povedať o USA, keďže Fed má v úmysle postupne monetárne stimuly zoškrtať. A práve plány Fed-u primäli mnohé krajiny k využitiu možno na dlho poslednej príležitosti zadlžiť sa za lacno. Predpokladáme, že ku koncu roka 2014 bude tretie kolo kvantitatívneho uvoľňovania v podaní Fed-u už len spomienkou.
Európska centrálna banka (ECB) pristúpila v roku 2013 k dvom zníženiam svojej základnej úrokovej sadzby na aktuálnych 0,25 percenta. Reagovala tak na stagnujúcu ekonomiku eurozóny, ale aj dlhodobé podstreľovanie inflačného cieľa, ktorý je stanovený na úrovni tesne pod hladinou dvoch percent.
Podľa vo štvrtok zverejnených podrobných dát z dielne Eurostatu dosiahla miera inflácie v eurozóne v decembri 2013 len 0,8 %, čo je výrazne pod cieľom ECB. Na minulotýždňovom zasadnutí ECB pritom jej guvernér Mario Draghi uviedol, že v prípade zhmotnenia dvoch scenárov sú centrálni bankári pripravení ďalej konať. Jedným z týchto scenárov je neodôvodnený rast úrokových sadzieb na medzibankovom trhu. Tým druhým je práve výraznejšie podstreľovanie inflačného cieľa.
Nízka miera inflácie je prítomná naprieč celou Európskou úniou. Napríklad v susednom Maďarsku rastú ceny najpomalšie za viac ako 40 rokov, no a niektoré ekonomiky na čele s Gréckom a Cyprom už sužuje deflácia. V Spojených štátoch vzrástli v decembri ceny o 1,5 %.
Euro sa vo štvrtok počas európskej seansy spočiatku obchodovalo v úzkom pásme v okolí hladiny 1,3600 EURUSD. Popoludní ale vyšli dáta z amerického trhu práce v podobe počtu žiadostí o podporu v nezamestnanosti a na trhu bolo razom rušnejšie. Hoci prírastok nových žiadostí o podporu bol minulý týždeň štandardný, výrazne poskočil počet pokračujúcich žiadostí o dávky a dolár v priebehu pár minút oslabil až na úroveň 1,3650 EURUSD.
Podvečer ale prišla ratingová agentúra Moody´s s vyhlásením, že znižovanie amerického deficitu a rast ekonomiky je pre ratingové hodnotenie USA pozitívnou správou, čím poslala dolár späť k hladine 1,3600 EURUSD. A to aj napriek tomu, že Moody´s hodnotí Spojené štáty stále najvyšším trojáčkovým ratingom so stabilným výhľadom. V celodennom zúčtovaní bolo napokon úspešnejšie euro, ktoré si voči doláru pripísalo jednu desatinku percenta.
Dolár aj vo štvrtok rozširoval svoje zisky voči austrálskemu menovcovi. Kurz AUDUSD sa dostal na najnižšiu úroveň od augusta 2010 po tom, ako ani report z austrálskeho trhu práce nebol práve oslnivý. Od začiatku týždňa stratil austrálsky dolár voči americkému náprotivku už viac ako – 2,5 percenta.
Európske ani americké akciové indexy na svoj stredajší výkon nenadviazali a vo štvrtok si zaknihovali mierne straty. Nemecký DAX stratil za deň – 0,2 percenta, francúzsky CAC si odpísal tri desatiny percenta a taliansky MIB dokonca – 0,8 percenta. Napriek úspešnej dlhopisovej aukcii strácal aj španielsky IBEX, ktorý si pohoršil o – 0,7 percenta, avšak od začiatku roka je stále v pluse vyše 5 percent. Americký S&P 500 stratil vo štvrtok – 0,1 percenta a Dow Jones si pohoršil o výraznejších – 0,4 percenta.
Autorka je analytička Poštovej banky