Jedným z hlavných opatrení konsolidačného balíčka je daň z finančných transakcií. Štátu by mala priniesť 700 miliónov eur. Viacerí podnikatelia reagovali, že si radšej presunú účty do susedných krajín. Zdá sa to logické, keďže zahraničné banky nebudú daň odvádzať za klienta. V skutočnosti je to však zložitejšie. Slovenskí podnikatelia sa dani nevyhnú, navyše sa zvýši ich administratívna záťaž.

„V prípade slovenských bánk novú daň vypočíta a odvedie banka; v prípade zahraničných účtov musí počítanie, vykazovanie a platenie zabezpečovať samotný podnikateľ. Čiže daň neušetríte a pribudnú vám starosti,“ upozorňuje na zásadný rozdiel daňový poradca Peter Furmaník na blogu Ludskourecou.sk.

Koalícia sa dohodla na konsolidácii za 2,6 až 2,7 miliardy eur
Neprehliadnite

Konsolidačný balíček prekvapil. Namiesto obmedzenia umelých živností môže nabádať na ich vznik

Samotná administratíva môže byť ešte náročnejšia. Ako dodáva P. Furmaník, banky ako Revolut či Wise majú výhodu v podobe priaznivých výmenných kurzov. Lenže podobné banky podľa neho spravidla neumožňujú stiahnuť výpisy vo formáte XML, ktorý vyžadujú ekonomické softvéry. V skutočnosti sa Slováci dani nevyhnú, navyše budú musieť každú operáciu manuálne zadať.

Daňovník verzus platiteľ

Vládou schválený návrh zákona rozlišuje daňovníka a platiteľa. Daňovníkom je každý podnikateľ, ktorý si po novom bude musieť založiť podnikateľský účet. Výnimkou sú príspevkové a rozpočtové organizácie, samosprávy a Sociálna poisťovňa. Daň sa netýka ani bežných ľudí z ich účtov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa