Hoci od pondelka 5. novembra Spojené štáty začali uplatňovať druhé kolo sankcií voči Teheránu, ktoré zasiahlo aj vývoz ropy, cena čierneho zlata nestúpala. USA totiž poskytli výnimku na jej nákup ôsmim najväčším dovozcom, ktorými sú Čína, India, Južná Kórea, Japonsko, Taliansko, Grécko, Taiwan a Turecko. Výnimka platí 180 dní. To znamená, že očakávaný pokles dodávok iránskej ropy na trh nebude taký výrazný, ako sa očakávalo.

Plné zásobníky

V strede týždňa ovplyvnila ropné trhy správa o zásobách ropy v Spojených štátoch. Tie zaznamenali výrazný rast, dvojnásobne vyšší ako predpokladali analytici. Prispel k tomu ďalší rast produkcie ropy v USA, ktorý dosiahol nový rekord 11,46 milióna barelov denne. Hranicu 12 miliónov barelov denne by mala americká produkcia pokoriť už v apríli 2019, o celý polrok skôr ako predpokladali analytici pred mesiacom. Denná ťažba ropy v Rusku sa v októbri zvýšila na 11,41 milióna barelov, čo je maximum za 30 rokov, Saudská Arábia ťaží 10,7 milióna barelov denne.

Ako uviedol Federálny úrad pre energetiku (EIA), zásoby ropy v USA vzrástli v týždni do 2. novembra o 5,8 milióna barelov (1 barel = 159 litrov). Analytici očakávali, že zásoby sa zvýšia o 2,4 milióna barelov. Podpísala sa pod to produkcia ropy, ktorá v USA vzrástla v danom týždni na 11,6 milióna barelov denne, čo predstavuje nový týždenný rekord. Rast zaznamenali aj zásoby v ropnom uzle v Cushingu (Oklahoma). Zvýšili sa o 2,4 milióna barelov.

Na tento vývoj reagovali ceny ropy. Najskôr sa cena Brentu dostala počas dňa nad 73 dolárov za barel, a to po informáciách, že Rusko a Saudská Arábia diskutujú o prípadnom opätovnom obmedzení produkcie v budúcom roku. No po správach EIA ceny zamierili nadol.

Cena ropy pokračovala v poklese aj vo štvrtok a piatok. Brent klesla pod 70 dolárov za barel prvýkrát od začiatku apríla. Výrazný pokles zaznamenala aj cena americkej ľahkej ropy WTI s decembrovým kontraktom, ktorá skĺzla pod 60-dolárovú hranicu. Dosiahla 59,62 dolára za barel. V októbri ešte zaznamenali ceny ropy vysoký rast, keďže trhy počítali s prudkým poklesom dodávok suroviny z Iránu po nástupe amerických sankcií do platnosti. Tie začali platiť od 5. novembra. USA však poskytli dočasnú výnimku zo sankcií ôsmim veľkým dovozcom iránskej ropy, čo znamená, že v najbližšom období k výrazným výpadkom nedôjde.

Navyše najväčší producenti ako Rusko, USA a Saudská Arábia momentálne ťažia rekordné objemy, prípadne ťažba dosahuje takmer rekord. Spoločná produkcia predstavuje vyše 33 miliónov barelov denne.

Priškrtia ropné kohútiky

Na začiatku 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa