Miliónom Američanov hrozí, že kvôli kríze, ktorú vyvolala pandémia ochorenia covid-19 prídu o bývanie. V USA sa problémy s hypotékami riešia dotáciou.
Dostanú peniaze
Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena vyčlenila v rámci protipandemického balíčka pomoci 1,9 bilióna dolárov. V rámci tejto pomoci Američania získali od štátu aj šek do výšky 1 400 dolárov. V apríli sa na rad dostali aj hypotéky, keďže strata bývania kvôli pandémii hrozí zhruba desiatim miliónom amerických občanov.
Pre väčšinu amerických štátov platí v súčasnosti limit na hypotéky vo výške viac ako 548 250 dolárov. Hypotéky do tohto limitu sú ochotné garantovať spoločnosti Fannie Mae a Fannie Mac. Vyššie limity platia pre drahšie regióny. Väčšina hypoték v USA je práve do tohto stanoveného limitu a majitelia domov, ktorí majú takúto hypotéku, môžu dostať pomoc od štátu.
Vymeniť jeden úver za druhý sa oplatí, ale nie vždy
Úlohou Fannie Mae a Fannie Mac je v podstate zásobovať peniazmi banky, ktoré poskytujú v USA hypotéky. Keď banka uzavrie s klientom zmluvu o úvere na bývanie, svoje peniaze by aj od bezproblémového klienta získavala naspäť celé roky. Rýchlejšie svoje peniaze hypotekárna banka získa späť v prípade, že tieto hypotéky predá na sekundárnom trhu. Tieto hypotéky skupujú práve agentúry Fannie Mae a Fannie Mac, zoskupujú ich a vytvárajú na ich základe cenné papiere. Stanovený limit hovorí o tom, v akej výške sú Fannie Mae a Fannie Mac ochotné úvery odkúpiť. Banky môžu poskytovať aj vyššie úvery, no považujú sa za rizikovejšie práve preto, že takéto krytie nemajú. Správanie týchto agentúr výrazne prispelo k tomu, že po roku 2008 vo svete naplno prepukla hospodárska kríza.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?