Pri pohľade na finančné trhy by sa mohlo zdať, že kroky centrálnych bánk vyriešili rodiace sa ekonomické problémy. Akciové indexy v eurozóne aj USA sa po letnom prepade opäť vrátili k historickým maximám. Zlacnenie úverov je predsa pozitívne – spotrebitelia ušetria na úrokoch a môžu míňať viac. To je všetko pravda, no napriek tomu je nálada spotrebiteľov v USA aj eurozóne na bode mrazu.
V USA sa úrokové sadzby znížili až v septembri, ale už od jari postupne klesali sadzby na hypotékach aj spotrebných úveroch. Priemerná sadzba na 30-ročnú hypotéku s fixáciou aspoň na 20 rokov klesla z úrovne sedem percent na 6,2 percenta. Pred začiatkom cyklu zvyšovania sadzieb v roku 2021 sa na krátko dostala pod tri percentá.
Vo finančných inštitúciách sa rozbehol opačný proces ako v rokoch 2021 až 2023. Zatiaľ čo vtedy sa náklady na úvery zvyšovali a ich dostupnosť znižovala s cieľom ochladiť ekonomiku a infláciu, v čase nižšej inflácie sa deje opak. Lacnejšie úvery majú zvýšiť spotrebiteľské výdavky a podporiť ekonomický rast.
Spotrebiteľská dôvera v tom čase v USA vzrástla a v mesiacoch máj až august prekonávala očakávania. V septembri sa však situácia obrátila a spotrebiteľská dôvera klesla na najnižšie úrovne od apríla 2024, hoci sa čakal ďalší rast. Nikto zo 46 analytikov nečakal takýto pokles.
V prieskume spotrebiteľskej dôvery sa pýtajú 3-tisíc domácností na to, ako vnímajú súčasné ekonomické podmienky a či očakávajú pozitívnu alebo negatívnu zmenu do budúcna. Otázky sa zameriavajú aj na pracovný trh (dostupnosť voľných pracovných miest) a podmienky v podnikaní.
Fed stavil všetko na jednu kartu. Chce zopakovať ekonomický zázrak 90. rokov
Trh práce domácnosti trápi viac ako úrokové sadzby
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?