Úspory ľudí v bankách ovplyvnia v budúcom roku tri najzásadnejšie očakávané zmeny. Prvou je odhadovaný mierny nárast úrokov počas celého roka. Na druhej strane však väčšina vkladov nezarobí na očakávaný nárast cien. Ochrana vkladov štátom sa navyše okreše.

„Sadzby by mohli stúpnuť o 0,2 až 0,3 percentné body. Vzťahovať by sa to malo na kratšie aj dlhšie viazané vklady,“ očakáva analytik ING Bank Eduard Hagara.

Úroky by mali podľa neho mierne rásť aj napriek faktu, že kľúčovú sadzbu zvýši Európska centrálna banka (ECB) podľa očakávaní zrejme až v prvom polroku 2012. ECB ale dovtedy zdraží cenu peňazí na medzibankovom trhu postupným utlmovaním kvantitatívnej menovej politiky, prostredníctvom ktorej doteraz nalievala likviditu na trh.

V súčasnosti núkajú väčšie banky ako Slovenská sporiteľňa, VÚB či Tatra banka pri ročných termínovaných vkladoch úroky v priemere 1,2 percenta. V menších bankách sa sadzby blížia až k hranici dvoch percent. Podobne pri trojročných vkladoch sú priemerné úroky v najväčších bankových domov na úrovni dvoch percent. Ich menší konkurenti lákajú ľudí na sadzby cez tri percentá.

Tento rozdiel súvisí s niekoľko rokov opakujúcim sa súbojom bánk pred koncom roka, kedy sa končí viazanosť doterajších vkladov. Situácia sa opakuje najmä od konca roku 2008, kedy si ľudia pre zavedenie eura na Slovensku ukladali hotovosť do bánk, aby sa im koruny ľahšie zmenili na novú menu. Menšie banky sa v tomto období snažia vyššími úrokmi uchmatnúť si čo najväčší diel z vkladov.

Ani mierny rast úrokov na budúci rok neprinesie sporiteľom vyšší zisk, z reálnych výnosov bude totiž ukrajovať vyššia inflácia. Ceny by mali v roku 2011 podľa viacerých odhadov analytikov aj ministerstva financií rásť najmenej 3,5-percentným tempom. Preto všetky vklady úročené nižšou sadzbou, ako je toto číslo, reálne stratia niečo na hodnote aj napriek pripísaným úrokom.

Poslednou zatiaľ známou zmenou, ktorá sa dotkne bankových vkladov, je zníženie štátnej ochrany. Zatiaľ čo tento rok ručil štát ľuďom za ich bankové vklady bez akéhokoľvek obmedzenia, od januára to bude najviac 100-tisíc eur na osobu a vklad v jednej banke. Zmenu pravidiel v zákone o ochrane vkladov si vynútila jednotná európska smernica. Parlamentom schválenú novelu dnes podpísal prezident Ivan Gašparovič.

Ilustračné foto na titulke - SITA / Tomáš Benedikovič