Konkurencia núti banky vymýšľať, ako by zaujali sporiteľov a pritiahli ich úspory práve k nim. Viaceré v ostatných týždňoch prišli s netradičnými splatnosťami, prípadne sa snažia zabodovať najvyšším úrokom na trhu pri určitej viazanosti.

Kombináciou oboch prístupov by mohla byť posledná akcia OTP Banky. Tá sa rozhodla od júna zdvihnúť úrok pri deväť až jedenásťmesačnom termínovanom vklade na rovné dve percentá z pôvodných 0,9 percenta ročne. Tvrdí pritom, že ide o najlepšie zhodnotenie na trhu. Takáto viazanosť sa objavuje ešte u štyroch konkurentiek, pričom v troch tradičných bankách platí, že ponúkajú nižší výnos – v Dexia banke získa sporiteľ pri vkladovom účte jedno percento ročne, v Poštovej banke 0,9 až 1,0 % p.a. a v UniCredit Bank 0,7 alebo 0,95 % p.a. v závislosti od výšky vkladu (vyšší úrok platí pri sume nad 10-tisíc eur). Privátna J&T Banka ponúka pri deväťmesačnom vklade úrok 2,5 percenta ročne – sadzbu ale môžu získať len privátni klienti banky.

V rámci zdvíhania úrokov posunula OTP Banka na dve percentá ročne zhodnotenie aj pri vklade od 11 mesiacov vrátane do jedného roka. Z troch percent ročne na 3,3 % p.a. zdvihla sadzbu pri trojročnom termínovanom vklade. Pri týchto splatnostiach ponúkajú lepšie úročenie viaceré konkurentky. Trojročný vklad odmenia štyrmi percentami ročne – bez podmienok internetová banka Zuno a J&T Banka po splnení podmienky vkladu v hodnote aspoň 10-tisíc eur. V UniCredit Bank môže sporiteľ s balíkom prevyšujúcim 10-tisíc eur získať úrok 3,35 % p.a. (ešte do tohto pondelka banka núkala úrok 3,5 % p.a.), ak má našetrenú nižšiu sumu, získa úrok 3,1 % p.a.

VÚB banka, ktorá upravovala úroky rovnako ako konkurenčná OTP Bank od júna tohto roka, sa medzi banky s najlepším úročením ani po ich zdvihnutí neprebojovala. Pri trojmesačnom vklade zvýšila úročenie o pol percentuálneho bodu na rovné jedno percento ročne. Viac ponúkajú Zuno (1,8 % p.a.), Oberbank (1,33 % p.a.) aj mBank (1,3 % p.a.). Hlavné konkurentky VÚB – Slovenská sporiteľňa, Tatra banka či ČSOB – ale pri tejto splatnosti núkajú slabšie zhodnotenie. VÚB sa rozhodla v menšej miere zdvihnúť sadzbu aj pri polročnom a dvojročnom termínovanom vklade, kde sa zhruba dorovnala ponukám na trhu. Pre vlastných klientov s účtom či balíkom, ktorí si termínovaný vklad zriadia cez internetbanking, banka ponúka úrok vyšší o 0,1 %. Naopak, nižší je minimálny otvárací vklad. Kým pri bežnom zriadení na pobočke musí sporiteľ priniesť aspoň 99 eur, pri internetovom vklade mu stačí 50 eur.

Od začiatku tohto týždňa VÚB doplnila ponuku vkladových produktov o 18-mesačnú viazanosť. Banka deklaruje, že za rok a pol úspory klientovi zhodnotí celkovým úrokom 3,5 percenta. Nekorektne, teda uvádzaním kumulovaného výnosu, o sporiteľa už pár týždňov bojuje aj konkurenčná Slovenská sporiteľňa.

VÚB dve tretiny úrokov pripíše na účet po roku, zvyšok doplatí pri splatnosti vkladu. Rozdelenie výplaty úroku komplikuje prepočet ročného zhodnotenia úspor a tým aj porovnanie s konkurenciou. Klient zarobí zhruba 2,4 percenta za rok. Viaceré banky pri tejto splatnosti ponúkajú viac.

Ilustračné foto na titulke - Vlado Benko