Spoločná európska mena nikdy vo svojej histórii nečelila takému prudkému rastu cien ako v súčasnosti. Inflácia v eurozóne takmer každý mesiac prepisovala rekordné hodnoty a v apríli skončila na úrovni 7,4 percenta.

Európska centrálna banka zodpovedá za cenovú stabilitu. Hlavnou úlohou regulátora finančného trhu je udržať rast cien na úrovni dvoch percent. Napriek tomu príchod prudkého zdražovania je ignorovaný od leta minulého roka a až tento mesiac prišlo k zmene postoja.

Koniec nákupu dlhopisov má prísť už začiatkom tretieho štvrťroku. Práve nákup čistých aktív je ľudovo označovaný aj ako tlačenie peňazí. „Prvé zvýšenie sadzieb sa uskutoční nejaký čas po skončení čistých nákupov aktív,“ povedala Christine Lagardeová, prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB). Zároveň naznačila, že s veľkou pravdepodobnosťou príde k viacerým zvyšovaniam úrokov a to až dovtedy, kým rast cien neklesne na stanovené dve percentá.

Okamžitou reakciou bolo posilňovanie eura voči americkému doláru. Banky zároveň začali nastavovať svoje produkty v súlade s pravdepodobným zvyšovaním úrokov. Najbližšie mesiace budú zrejme vyzerať takto:

„Očakávame, že ECB prvýkrát zvýši svoje sadzby v júli a bude pokračovať aj v septembri a decembri. Spolu by sa tak z nuly do konca roka dostala na 0,75 percenta. Konečnou zastávkou by mohla byť neutrálna úroveň okolo 1,75 percenta koncom budúceho roka,“
Michal Lehuta, makroekonomický analytik VÚB banky.

Koniec zlacňovania

Vo finančnom svete platí jedno pravidlo. Čím vyššia základná úroková sadzba, tým drahšie pôžičky. Časy lacných úverov sa s veľkou pravdepodobnosťou definitívne chýlia ku koncu. Doplatia na to najmä ľudia odkázaní na spotrebné úvery.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa