Už aj banky sa vo vnímaní rizík európskej ekonomiky prebudili, verejné inštitúcie zatiaľ stále spia.
V tomto týždni sa roztrhlo vrece s predpoveďami skorej recesie v eurozóne. Blok je už pravdepodobne v nej, tvrdí Goldman Sachs. Pokles HDP príde v treťom a štvrtom kvartáli tohto roka. Podobne negatívny výhľad má JPMorgan, Deutsche Bank alebo Credit Suisse.
„Pri pohľade na jednotlivé krajiny tu máme Nemecko a Taliansko v jasnej recesii v druhej polovici roka, zatiaľ čo Španielsko a Francúzsko budú pokračovať v raste," píše Goldman Sachs. „Riziká našej prognózy sú vychýlené smerom k prudšej recesii v prípade ešte vážnejšieho prerušenia tokov plynu, obnoveného obdobia stresu na trhu vládnych dlhopisov alebo americkej recesie."
Dôvodom európskych problémov je najmä Nemecko.
Nemecká mizéria
Nemecká obchodná a priemyselná komora (DIHK) tvrdí, že pre vysokú cenu energií už každá šiesta priemyselná firma čiastočne obmedzuje prevádzku. Pri energeticky intenzívnych firmách je to dvakrát vyššie číslo.
„Ekonomické vyhliadky Nemecka sa rýchlo zhoršujú,“ povedala Veronika Rohárová, ekonómka Credit Suisse International.
Spotrebiteľská dôvera dosiahne na základe odhadov v auguste minimá od začiatku merania v roku 1991. Po veľmi slabom prieskume nákupných manažérov (PMI) zhoršenie podnikateľského prostredia potvrdil aj prieskum Ifo. Medzi deviatimi tisíckami nemeckých podnikov, ktoré skúmal mníchovský think-tank, dôvera výrobcov „prepadla“, poskytovateľov služieb sa „podstatne zhoršila“, maloobchodníkov „strmhlavo zletela“ a v stavebníctve sa „zhoršila“, povedal prezident Ifo Clemens Fuest.
Deutsche bank aj Credit Suisse na základe doterajších trendov vidia recesiu v nemeckej ekonomike aj na budúci rok. Pozitívne vyhliadky má však stále Medzinárodný menový fond, no najmä Európska komisia. Medzinárodný menový fond očakáva, že nemecká ekonomika bude rásť najpomalšie zo všetkých krajín G7.
„Pre Nemecko sa skončilo dobré desaťročie - odteraz bude mať pomerne dlhý čas problémy,“ povedal Andreas Scheuerle z Dekabank.
Recesia v Nemecku a následne v celej eurozóne ovplyvní aj centrálnu banku v ďalšom zvyšovaní sadzieb. Ambrose Evans-Pritchard, komentátor z Telegraphu, si myslí, že tretíkrát v histórii bude ECB zvyšovať sadzby do recesie.
„ECB má vo zvyku dupnúť na brzdu príliš neskoro, príliš prudko a v najhoršom možnom momente,“ píše A. Evans-Pritchard.
Tretie zlyhanie?
V roku 2011 ECB dvakrát zvýšila sadzby práve v čase, keď doznievalo oživenie po kríze Lehman Brothers a práve vtedy, keď južná Európa bola vystavená prílišnému šetreniu. Toto zle načasované sprísnenie menovej politiky spustilo dlhovú krízu eurozóny, tvrdí britský komentátor.
Lepšou paralelou súčasnosti je však prehnaná reakcia ECB na vrcholiace ceny ropy a komodít v polovici roka 2008. ECB zvýšila sadzby po tom, keď Nemecko a Taliansko už boli v recesii, a po tom, keď bolo ľuďom v brandži jasné, že globálna finančná bublina praská.
Teraz sa podľa A. Evans-Pritcharda dopúšťa ECB tretej chyby v rade, keďže zvyšuje úrokové sadzby v čase, keď infláciu ťahá ponukový šok. Situácia je totiž dramaticky rozdielna v Spojenom kráľovstve a Spojených štátoch, kde jadrová inflácia prudko rastie pre horúcu ekonomiku. Tú spôsobuje napätý trh práce. V eurozóna však situácia taká horúca nie je.
Sadzby sa utnú
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?