Väčšina politikov aj analytikov chodí po špičkách. Ešte pred týždňom sa zdalo, že panický výpredaj akciových trhov zo začiatku augusta mohol byť iba náhodou. Tento týždeň sa však končí na finančných trhoch pesimisticky.

Americké akciové trhy zažili najhorší týždeň za posledný rok a pol. Horšie sa im darilo iba v časoch, keď v Spojených štátoch v marci minulého roka skrachovalo niekoľko bánk. Rovnako vládne dlhopisy posilnili na úrovne, aké tu neboli vyše roka.

Tieto pohyby sú ukážkou nervozity investorov. Hoci všeobecný úzus hovorí o nízkej pravdepodobnosti recesie, ekonomické dáta z posledných troch dní potvrdili prudké zhoršovanie trhu práce.

„Aktuálne údaje si už nevyžadujú trpezlivosť, vyžadujú si konať,“ povedal jeden z guvernérov Fedu, Christopher Waller. Naznačil tým, že v hre je aj zníženie úrokových sadzieb o 50 bázických bodov už na najbližšom zasadnutí Fedu.

Stock exchange in Frankfurt am Main
Neprehliadnite

Akcie plné paradoxov: Rumunsko výkonnejšie ako americké technológie a DAX na rekordoch

Inflácia už dávno nie je problém. Naopak, ak sa ekonomika rýchlo zhoršuje, centrálna banka musí konať hneď. Inak riskuje, že ak nebude jej politika proaktívna, bude reaktívna – úrokové sadzby sa budú znižovať iba ako následok snahy vyriešiť rastúce problémy.

Takáto politika nikdy v histórii nemala úspech. Ak sa totiž ekonomika začne prudko spomaľovať, nižšie úrokové sadzby možno čiastočne zmiernia úrokové náklady veľkých dlžníkov, no rozhodne nepomôžu vytvoriť úverový impulz, ktorý by dokázal nakopnúť ekonomický rast.

Preto, keď sa začnú znižovať úrokové sadzby, nasleduje dlhá séria ich znížení. Napríklad po prvom znížení v januári 2001, spadli z úrovne 6 percent na 1,75 percenta v priebehu menej ako roka. Podobne, keď sa začali znižovať v septembri 2007, prepadli z úrovne 4,75 percenta na nulu v priebehu 15 mesiacov. Posledný cyklus znižovania sadzieb sa začal v auguste 2019, keď úroky klesli z dvoch percent na nulu za osem mesiacov.

Optimizmus investorov, že v súčasnosti je situácia iná, je rovnaký ako vždy v minulosti, keď si rovnako mysleli, že situácia je iná. História však vyzýva k opatrnosti.

Rovnaký obraz ukazuje aj dlhopisová výnosová krivka. Rekordne dlho – viac ako dva roky – platilo, že krátkodobé výnosy boli vyššie ako dlhodobé výnosy. Išlo o netypickú situáciu označovanú ako inverziu, kedy centrálne banky držali krátkodobé sadzby vyššie, ako tie dlhodobé, ktoré oceňujú trhoví účastníci.

To sa však tento týždeň zmenilo a prišlo k deinverzii, keď 2-ročné sadzby poklesli pod 10-ročné. História opäť ukazuje, že ide o takmer istú známku prichádzajúcich problémov, keďže vždy po tejto udalosti nastáva recesia.

Spolu s ostatnými náznakmi – ako je napríklad Sahmovej pravidlo – sa zdá, že ekonomika sa zhoršuje prudkým tempom. Väčšina politikov, investorov a ani analytikov nemá záujem si situáciu priznať. Mnohí predpokladajú, že keby neboli v akciách zainvestovaní, ušli by im potenciálne zisky.

Ocenenie recesie je preto stále nízke a očakávané znižovania sadzieb stále plytké. Väčšina investorov stávkuje na mäkké pristátie. Stále veria, že ak sa situácia zhorší, zníženie úrokových sadzieb pomôže.

Na rozdiel od týchto očakávaní história hovorí niečo iné. Rok po začatí znižovania sadzieb budú úrokové sadzby omnoho nižšie. Spolu s nimi bude nižší aj ekonomický rast. Ako povedal filozof George Santayana: „Kto sa nepoučí z histórie, je odsúdený si ju zopakovať“.

O tejto téme budeme hovoriť na prvej investičnej konferencii TRENDU

Investičné TRENDY 2024
Zdroj: TREND
WA 33 Franfurt - Prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardová gestikuluje na tlačovej konferencii v sídle ECB vo Frankfurte vo štvrtok 18. júla 2024. ECB vo štvrtok ponechala úrokové sadzby nezmenené. Lagardová sa pritom odmietla zaviazať k možnému zníženiu úrokových sadzieb v septembri. Uviedla, že výsledok nasledujúceho stretnutia zostáva
Neprehliadnite

Trhy stoja na troch sporných pilieroch. Úrokové sadzby môžu klesnúť výrazne a rýchlo