Pracovný pomer príslušníkov Policajného zboru sa z dôvodu ich špecifickej pracovnej náplne riadi predovšetkým úpravou podľa zákona č. 73/1998 Z. z. o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, Zboru väzenskej a justičnej stráže Slovenskej republiky a Železničnej polície v platnom znení. Zákon 311/2001 Z.z. (Zákonník práce) sa môže aplikovať na služobný pomer policajtov len v prípadoch, ak danú problematiku neupravuje zákon 73/1998 Z. z. alebo sa tento zákon na ustanovenia Zákonníka práce výslovne odvoláva.
Úprava pracovného času matky, ktorá je príslušníčkou Policajného zboru je upravená v osobitnej časti vyššie uvedeného osobitného zákona v časti Osobitné podmienky výkonu štátnej služby policajtiek. Konkrétne ide o §§ 147-151.
Podľa §151 zákona č. 73/1998 Z. z. je nadriadený povinný prihliadať na povinnosti policajtky starajúcej sa o dieťa mladšie ako 15 rokov a môže takej policajtke na základe jej žiadosti kratší čas služby alebo túto službu inak upraviť pokiaľ tomu ale nebráni dôležitý záujem štátnej služby. Nikde ale nie je definované do akej miery je nadriadený povinný prihliadať na povinnosti policajtky starajúcej sa o dieťa, čiže žiadosť na skrátenie pracovného času na 5 hodín denne nemusí byť schválená, závisí od posúdenia nadriadeného a konkrétnych okolností.
Tiež treba brať do úvahy aj ustanovenie § 64 ods. 5 zákona č. 73/1998 Z. z., podľa ktorého nadriadený môže policajtovi určiť kratší čas služby alebo tento čas vhodne upraviť, ak o to policajt požiada, ale patrí mu príjem len za čas, zodpovedajúci skrátenému času služby. To platí samozrejme za podmienky, že nadriadený jeho požiadavke vyhovie.
Medzi ďalšie obmedzenia nadriadeného voči policajtke starajúcej sa o dieťa mladšie ako 8 rokov, v prípade osamelej policajtky do veku dieťaťa 15 rokov je, že nadriadený takú policajtku nesmie vysielať na služobné cesty mimo miesta výkonu štátnej služby alebo trvalého pobytu, preložiť ju alebo preveliť bez jej písomného súhlasu.
Ďalej podľa § 148 zákona č. 73/1998 Z. z. sa policajtka, ktorá sa stará o dieťa mladšie ako 15 rokov môže zaraďovať do služobnej pohotovosti len s jej písomným súhlasom a ak je dieťa mladšie ako jeden rok, tak nemôže byť zaradená do štátnej služby nad základný čas a ani do služobnej pohotovosti. § 148, 150 a 151 zákona č. 73/1998 Z. z. sa týkajú aj osamelých policajtov trvalo starajúcich sa aspoň o jedno dieťa.
Uvedené zákonné ustanovenia plne korešpondujú s obdobnými ust. Zákonníka práce a sú vyjadrením ústavných zásad obsiahnutých v Čl. 38 ods. 1 (Ženy, mladiství a osoby zdravotne postihnuté majú právo na zvýšenú ochranu zdravia pri práci a osobitné pracovné podmienky) a 41 ods. 5 (Rodičia, ktorí sa starajú o deti, majú právo na pomoc štátu) Ústavy SR.
Z ohľadom k uvedenému je možnosť odoprieť žiadosť zamestnankyne - policajtky na úpravu pracovného času len v prípade, že by tým boli ohrozené úlohy polície za podmienky, že nadriadený nie je objektívne schopný zorganizovať pracovný čas svojich zamestnancov s prihliadnutím na záujem zamestnankyne – policajtky.
Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.