Obyvatelia máloktorej krajiny eurozóny prerábajú na vložení peňazí do súkromných bánk tak veľa ako Slováci. Domáca ekonomika si totiž ako jedna z mála udržala vysoký rast cien aj v čase pandémie a prísneho lockdownu. Priemerná miera inflácie síce minulý rok klesla z januárových 3,2 percent na decembrových 1,6 percenta, ale aj tak ide o najhoršie čísla spomedzi všetkých krajín platiacich eurom.
Posledný mesiac minulého roka bola v Grécku inflácia na úrovni mínus 2,4 percenta. O niečo menej klesali ceny aj v ďalších dvanástich štátoch eurozóny a to od mínus 1,2 do mínus 0,1 percenta. Na rovnej nule skončila decembrová inflácia jedine vo Francúzsku a vo zvyšných šiestich krajinách rástla. Len mierne na Malte, kde stúpla o 0,2 percenta, a najviac na Slovensku – až o 1,6 percenta. V nelichotivej štatistike druhí Rakúšania mali koncom minulého roka len jednopercentný medziročný rast cien.
Nízke slovenské úroky
Počas prvých šiestich mesiacov tohto roka Národná banka Slovenska počíta s ďalšími poklesom inflácie a to až na úroveň jedného percenta. Rast cien sa spomalí hlavne vďaka zlacňovaniu regulovaných cien energií, ktoré pravdepodobne klesnú až o 5 percent.
Opačným smerom, nahor, bude infláciu tlačiť rastúca cena ropy. S jej zdražovaním sa počíta hlavne v prípade úspešného zvládnutia pandémie a nástupu rýchleho ekonomického oživenia už počas jarných mesiacov. Zvyšujúce sa cena ropy takmer okamžite zdraží cenu benzínu a nafty. Po zvýšení cien palív automaticky rastie tlak na zdražovanie všetkých prepravovaných tovarov od potravín cez oblečenie až po elektroniku.
Lenže ľudia na uložení peňazí v bankách prerobia aj v prípade, že cena čierneho zlata nebude prudko rásť a inflácia v prvých mesiacoch roku 2021 klesne na 1 percento. Väčšina klientov totiž na ročných termínovaných vkladoch zarobí maximálne 0,8 percenta a jedine v prípade minimálneho vkladu vo výške 10-tisíc eur sa peniaze zhodnotia o viac ako jedno percento za rok.
V cudzine peniaze zhodnotia viac
Najviac sa hodnota peňazí stráca pri uložení na sporiacich účtoch. Väčšina bánk totiž na nich ponúka len symbolické zhodnotenie v desatinách percenta. Pri porovnaní vkladov s minimálne trojmesačnou výpovednou lehotou je Slovensko spolu s Nemeckom v polovici úrokového rebríčka eurozóny od Európskeho štatistického úradu.
Najlepšie sa zhodnotia peniaze v talianskych bankách, a to až o 1,29 percenta. Nasledujú Estónci s ročným úrokom 0,67 percenta a Francúzi so zhodnotením 0,43 percenta. Na druhej strane, Slováci s priemerných zhodnotením o 0,01 percenta na tom stále nie sú až tak zle ako Slovinci. Tým miestne banky už začali účtovať mínusové úroky a to v hodnote mínus 0,07 percenta. Menej peňazí si po vložení z finančných inštitúcií vyberú aj obyvatelia Cypru, ktorí majú priemerný úrok mínus 0,01 percenta.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?