Ruské akcie ďalej padali na nové niekoľko ročné minimá. Podobne padali i tamojšie dlhopisy (výnosy dosiahli 5-ročné maximá). Vyššiu volatilitu naďalej pociťujú komoditné trhy. Investori sa v stredu skrývali v bezpečných aktívach, z čoho profitovalo zlato a americké vládne dlhopisy.

Stredajšie ráno sa hneď od úvodu nieslo v rizikovo averznej nálade. Čínske akcie sa pozreli na nové minimá od júla minulého roka. Nad trhmi druhej najväčšej svetovej ekonomiky naďalej visí tieň obáv zo spomalenia a kreditnej bubliny po víkendových výrazne slabších dátach a minulotýždňovom prvom bankrote dlhopisov v modernej histórii.

Veľmi citlivo na čínske dianie reagujú niektoré základné priemyselné kovy ako meď alebo železná ruda. Meď v Londýne stratila za štyri dni takmer osem percent a cena 62-percentnej železnej rudy v čínskom prístave Tchien-ťin padla o desať percent. Čína je najväčším svetovým konzumentom prakticky všetkých komodít a jej zahraničný obchod je rovnako najrobustnejší, preto sú obavy investičného sveta opodstatnené.

Investori stále viac zohľadňujú ukrajinskú situáciu, kde nedochádza k žiadnemu posunu a eskalácia problémov stále predstavuje veľmi reálnu hrozbu. Cez víkend sa na Kryme uskutoční referendum o prípadnom odčlenení od Ukrajiny.

Západ nie je schopný nájsť spoločnú reč s Ruskom. Obvinenia sa na oboch stranách stupňujú a oba tábory pomaly pritvrdzujú postoj. Investori neradi vidia takúto neistotu bez črtajúcich sa možných riešení.

V stredu Rusi označili americkú pomoc Ukrajine za ilegálnu, keďže Viktor Janukovyč je stále úradne prezidentom a podľa amerického práva sa nová vláda v Kyjeve dostala k moci pučom. Západ naďalej trvá na stiahnutí ruských jednotiek z Krymu a hrozí stupňovaním sankcií. Ak sa situácia neuvoľní, krajiny pripravia nový balík opatrení budúci týždeň. Zhodli sa na tom predstavitelia krajín G7.

Predlžujúca sa kríza a nové sankcie zreteľnejšie zasiahnu i svetovú ekonomiku. Možno predpokladať, že minimálne do referenda tento víkend nervozita neustúpi. Nemusí sa tak stať ani do prezidentských volieb na Ukrajine koncom mája.

Pretrvávajúcu neistotu citlivejšie vnímajú európske trhy. Akciový index Stoxx 600 v stredu padol viac ako o jedno percento na nové mesačné minimá. Nálade nepomohlo zverejnenie priemyselnej produkcie, ktorá proti očakávaniam v januári poklesla druhý mesiac v rade o 0,2 percenta, kým konsenzus predpokladal pol percentný rast. Americké akcie otvárali v červených číslach, no do záveru obchodovania dokázali zmazať straty až 0,7 percenta. Investori za Atlantikom na politické napätie nereagujú, keďže USA má minimálne obchodné vzťahy s Ruskom a Ukrajinou. V USA padali stavitelia domov po negatívnom komentáre a odporúčaní banky Credit Suisse. Herbalife reagoval 7,4-percentným poklesom na správu, že Federálna komisia pre obchod začala prešetrovanie jeho praktík.

Najväčšie pohyby zaznamenali komodity. Priemyselné kovy boli spomínané v úvode komentára. Na čínske a ukrajinské problémy pozitívne reaguje zlato, ktorého spotová cena v stredu vzrástla o 1,3 percenta. Dostalo sa tak nové polročné maximum a ročný zisk zvýšilo nad 13 percent. Striebro si pripísalo viac ako dve percentá. Americká ropa padla o dve percentá. Okrem čínskych obáv reagovala na vyššie zásoby v USA. Na ukrajinskú krízu pozitívne reagujú poľnohospodárske plodiny, ktoré patria medzi najlepšie aktíva od začiatku roka. Kukurica vzrástla o 1,3 percenta a pšenica o 3,7 percenta, čím prírastky od začiatku februára zvýšili na 12, resp. 24 percent

Silné zisky v stredu knihovali i bezpečné americké vládne dlhopisy rovnako reagujúce na rizikovú averziu vo svete. Aukcia ministerstva financií 10-ročných dlhopisov prilákala najväčší dopyt za ostatný rok. Ich výnos poklesol o päť bodov na 2,72 percenta. Prekvapivo si svoje pozície drží euro a na opatrnosť v investičnom svete zatiaľ dolár nereaguje. Euro si pripísalo zisk 0,3 percenta voči doláru a koketuje s takmer 2,5-ročnými maximami, ktoré vo štvrtok ráno prekonáva. Americký makrokalendár bol prázdny.

Vo štvrtok sú zatiaľ trhy o niečo pokojnejšie. Bezpečné aktíva pokračujú v opatrných ziskoch. Rizikové aktíva sú však nateraz okolo stredajších zatváracích hodnôt. Správy začali hneď ráno na slabšej nohe v podobe výrazne nižšieho rastu maloobchodných predajov a priemyselnej produkcie v Číne. Je ale zrejmé, že po predchádzajúcich udalostiach boli trhové očakávania nízke. Vo štvrtok nám tradične zhustne i ekonomický kalendár. Francúzi zverejnili mierne vyššiu februárovú infláciu oproti januáru na úrovni 0,9 percenta. ECB zverejní mesačný report. V USA čakáme na najdôležitejšiu správu tohto týždňa, a to februárové maloobchodné predaje. Dominovať však bude naďalej najmä vývoj politickej situácie na Ukrajine.

Autor je portfólio manažér spoločnosti Across Wealth Management