Som zamestnaná na mandátnu zmluvu. Mám živnosť a rada by som vedela, ako je možné ukončiť pracovný pomer. V zmluve mám uvedené, že dohodou alebo dvojmesačnou výpovednou lehotou. Z osobných dôvodov potrebujem odísť zo dňa na deň a rada by som vedela, čo mi hrozí, ak sa nedohodneme na okamžitom odchode a ukončení spolupráce.
Z Vami uvedeného nie je úplne zrejme, o aký právny vzťah ide. Mandátna zmluva je osobitný druh záväzku, ktorý spadá do režimu Obchodného zákonníka, zatiaľ čo pracovný pomer spadá pod režim Zákonníka práce.
V praxi obchodných spoločnosti sa s duálnym systémom vyššie uvedených režimov, ktoré sa vzájomne kombinujú, môžeme stretnúť pri inštitúte tzv. manažérskych zmlúv. Tento inštitút však expressis verbis nie je v zákone priamo upravený. Ide o akýsi kompilát inominátnej (nepomenovanej) zmluvy, ktorá v sebe spája prvky mandátnej zmluvy upravenej Obchodným zákonníkom a pracovnej zmluvy upravenej Zákonníkom práce. Tento typ zmluvy je charakteristický najmä pre kapitálové spoločnosti, ktoré nimi upravujú právne vzťahy medzi nimi a ich štatutárnymi orgánmi (konateľmi, resp. členmi predstavenstva).
Z Vami uvedeného však máme skôr zato, že nejde o výkon funkcie štatutárneho orgánu ale o samostatný záväzkovo právny vzťah uzavretý medzi Vami ako mandatárom a druhou zmluvnou stranou mandantom, podľa ktorého ste sa zaviazali, že pre mandanta na jeho účet zriadite za odplatu určitú obchodnú záležitosť uskutočnením právnych úkonov v jeho mene alebo uskutočnením inej činnosti v zmysle ustanovení § 566 a nasl. Obchodného zákonníka o mandátnej zmluve.
Obchodný zákonník upravuje zánik záväzku, najmä jeho spôsoby v Hlave I Tretej časti v ustanoveniach §§ 324 a nasl. Obchodného zákonníka, ktoré sú ďalej precizované Hlave II Tretej časti, pri jednotlivých zmluvných typoch.
Z uvedeného predpokladáme, že Váš záväzkový vzťah bol uzavretý na dlhší čas (buď na čas určitý alebo na čas neurčitý a potrebujete ho ukončiť buď pred jeho uplynutím, v prípade ak bol uzavretý ako čas určitý, resp. ho jednoducho ukončiť v prípade ak bol uzavretý ako čas neurčitý.
Spôsob skončenia mandátnej zmluvy mandatárom upravuje ustanovenie § 575 Obchodného zákonníka. V zmysle odseku 1 uvedeného ustanovenia „Mandatár môže zmluvu vypovedať s účinnosťou ku koncu kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bola výpoveď doručená mandantovi, ak z výpovede nevyplýva neskorší čas.“ Ak chce teda mandatár skončiť záväzkový (mandátny) vzťah, je oprávnený ho vypovedať buď čiastočne alebo v celom rozsahu. Účinky výpovede nastávajú ku koncu kalendárneho mesiaca (posledným dňom mesiaca), ktorý nasleduje po mesiaci, v ktorom bola výpoveď doručená mandantovi. Uvedené ustanovenie upravujúce výpoveď mandatára je však v zmysle ustanovenia § 263 Obchodného zákonníka dispozitívnym ustanovením a teda sa zmluvné strany môžu od neho odchýliť a upraviť si výpovednú dobu aj inak, čo je v podstate aj Váš prípad. Presný obsah Vami dojednaného ustanovenia nám nie je zrejmý, ale z uvedenej dikcie predpokladám, že k ukončeniu mandátnej zmluvy dôjde po dvoch mesiacoch nasledujúcich po mesiaci, kedy doručíte svoju výpoveď mandantovi.
Okrem výpovede, ktorá je upravená v § 575 Obchodného zákonníka je možne záväzkovo právny vzťah skončiť mimoriadne aj odstúpením od zmluvy v zmysle ustanovenia § 344 a nasl. Obchodného zákonníka, podľa ktorého „Od zmluvy možno odstúpiť iba v prípadoch, ktoré ustanovuje zmluva alebo tento alebo iný zákon“. Obvykle ide o prípady porušenia alebo porušovania zmluvných povinností druhou zmluvnou stranou.
Na základe uvedeného Vám preto dávame do pozornosti, aby ste si svoju zmluvu riadne prešli a zistili, či od nej nemožno odstúpiť. Práve odstúpenie od zmluvy podľa Obchodného zákonníka, na rozdiel od úpravy Občianskeho zákonníka, má účinky ex nunc, t. j. účinky odstúpenia od zmluvy nastávajú okamihom odstúpenia (napr. doručením).
V opačnom prípade sa odstúpenia od zmluvy môžete domáhať, len za predpokladu jej podstatného, resp. nepodstatného porušenia.
V neposlednom rade Vám však uvádzame, že každý záväzok možno vždy ukončiť dohodou, teda súhlasným dojednaním oboch, poprípade viacerých zmluvných strán. Vo vašom prípade, za predpokladu, že by stým druhá strana súhlasila by určite išlo o najlepší spôsob akým možno Váš záväzkovo právny vzťah ukončiť.
Posúdenie otázky čo Vám v prípade vypovedania mandátnej zmluvy, mimo rozsah dojednania hrozí, je vzhľadom na nám neznámy zvyšný obsah Vášho záväzku, ťažko vyložiť.
Každopádne vždy mandatár zodpovedá mandantovi za škodu, ktorá mu vznikla. Základnou otázkou tak ostáva, že či v prípade ak by ste nedodržali povinnosti, ktoré Vám zo zmluvy vyplývajú, vznikne mandantovi škoda. V prípade, že áno, budete s najväčšou pravdepodobnosťou povinná nahradiť mandantovi škodu (skutočnú škodu a ušlý zisk).
V súvislosti so vznikom škody Vám zároveň do pozornosti dávame ustanovenie § 575 ods. 2 Obchodného zákonníka podľa ktorého „Ku dňu účinnosti výpovede zaniká záväzok mandatára uskutočňovať činnosť, na ktorú sa zaviazal. Ak by týmto prerušením činnosti vznikla mandantovi škoda, je mandatár povinný ho upozorniť, aké opatrenia treba urobiť na jej odvrátenie. Ak mandant tieto opatrenia nemôže urobiť ani pomocou iných osôb a požiada mandatára, aby ich urobil sám, je mandatár na to povinný.“ Dané ustanovenie predstavuje určitú prevenčnú povinnosť, ktorá stanovuje niektoré povinnosti mandatára trvajúce aj po zániku záväzku. V prvom rade ide o povinnosť upozorniť mandanta, na to čo mu hrozí v prípade zániku mandátneho vzťahu, najmä vznik škody a povinnosť upozorniť ho na prípadné opatrenia potrebné na odvrátenie takejto možnej škody. A V prípade, že uvedené opatrenia nie je mandant schopný vykonať sám, poprípade za pomoci iných osôb je mandatár, ak ho o to mandant požiada, na to povinný.
Zároveň prípadnou sankciou, ako osobitným druhom škody (paušalizovanou náhradou škody), ktorá Vám hrozí je aj prípadná zmluvná pokuta, ak ste si ju v mandátnej zmluve dohodli.
Na základe všetkých uvedených skutočností Vám preto odporúčame, aby ste sa snažili ukončiť mandátny vzťah najmä dohodou, poprípade výpoveďou ale za dodržania zmluvných a zákonných lehôt. Prípadne predčasné ukončenie zmluvného vzťahu výpoveďou si tak treba rozmyslieť najmä vo vzťahu k náhrade škody.
Naše odporúčane samozrejme predpokladá, že Váš zmluvný vzťah je mandátny (t.j. obchodnoprávny). Vami použitý výraz „zamestnaná na mandátnu zmluvu“ by však mohlo viesť tiež k záveru, že Váš zmluvný vzťah vôbec nie je obchodnoprávny, ale pracovnoprávny a úkon, ktorý ste uzavreli (mandátna zmluva) je len tzv. simulovaným právnym úkonom, a preto je potrebné ho hodnotiť podľa jeho obsahu odlišne (disimulovaný právny úkon). Hodnotiť Váš zmluvný vzťah na základe Vami poskytnutých informácií nie je možné.
Uvedený záver by ste ale mohli takticky využiť pri riešení Vašej osobnej situácie (skončenie zmluvného vzťahu zo dňa na deň) ako argument pri rokovaní. Odporúčame Vám preto poradiť sa s právnikom, či práve vo Vašom prípade nejde o celkom odlišný zmluvný vzťah, než vyplýva z označenia Vašej zmluvy.
Autor pôsobí ako advokátsky koncipient v advokátskej kancelárii Proiuris advokáti.
Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.
Ilustračné foto na titulke - Photodisc