Hlavný rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi je ten, že účtovné odpisy upravuje zákon č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve. Konkrétne ide o §28 a opatrenie Ministerstva financií SR zo dňa 16. 12. 2002 č. 23054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v podvojnom účtovníctve (skrátene "postupy účtovania"), konkrétne § 20 a daňové odpisy upravuje zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v § 22 a nasledujúcich ustanoveniach.
Účtovné odpisy vyjadrujú skutočnú mieru opotrebenia dlhodobého majetku. Účtovné odpisy sa počítajú z ceny, ktorou je dlhodobý nehmotný alebo hmotný majetok (DNaHM) ocenený v účtovníctve a sú základom pre zostavenie odpisového plánu, v ktorom sa určuje postup odpisovania tak, aby reálne zobrazoval skutočné opotrebenie.
Daňové vs. účtovné
Daňové odpisy sa daňovo uznávajú ako náklady/výdavky na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov, súvisia s podnikateľskou činnosťou a majú vplyv na základ dane, z ktorého sa počíta daň z príjmov.
Účtovné odpisy treba posudzovať z účtovnej stránky a daňové z daňovej stránky, pričom tieto stránky treba oddeliť. Účelom účtovných odpisov je zachytiť skutočnú stratu hodnoty dlhodobého majetku, ktorá je spôsobená opotrebovaním z používania a to preto, lebo účtovníctvo musí pravdivo a verne zobrazovať finančnú situáciu a hodnotu majetku vo firme.
Naproti tomu, daňové odpisy sa v účtovnej evidencii nikde neevidujú, lebo tie slúžia na iný účel a to na účel správneho výpočtu dane z príjmov. Daňové odpisy sa zohľadňujú a zachytávajú v daňovom priznaní dane z príjmov.
Výška odpisov
Treba si uvedomiť, že spravidla každý dlhodobý odpisovaný majetok podlieha obom druhom odpisov, teda aj daňovým aj účtovným. Avšak každý druh odpisov má svoj vlastný účel a pravidlá na výpočet, ktoré upravujú vyššie citované ustanovenia. To znamená, že výška jednotlivých druhov odpisov býva pre ten istý majetok a to isté obdobie rôzna.
Výška daňového odpisu je pevne stanovená na základe zaradenia daného majetku do odpisovej skupiny podľa zákona o dani z príjmov. Výšku účtovného odpisu stanovuje sám podnikateľ na základe kvalifikovaného odhadu a predpokladu doby, počas ktorej sa bude dlhodobý majetok používať.
Na otázku, či účtovné odpisy znižujú základ dane odpoveď znie áno, avšak iba v rozsahu uplatnenej výšky daňových odpisov a ak účtovné odpisy tento rozsah presahujú (OU sú vyššie ako uplatnené DO), tak tento rozdiel tvorí pripočítateľnú položku k základu dane z príjmov (základ dane neznižujú ale práveže zvyšujú) a naopak ak sú účtovné odpisy nižšie ako daňové, rozdiel sa v daňovom priznaní k dani z príjmu zachytí ako odpočítateľná položka.
Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže jej informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.