Nové zákony v energetike z dielne vlády Eduarda Hegera nahrávajú novému zdaneniu firiem. Sú vysoko nad úrovňou, ktorú odporúča Európska únia a majú mnoho nedostatkov, ktoré poškodia tuzemský energetický trh. V prípade zdanenia nadmerných príjmov štát nebude pozerať na celkovú ziskovosť firiem, do úvahy zoberie rovno ich príjmy. Nariaďovať to bude vyhláškou, nie zákonom, čo ešte viac znásobí neistotu investorov.  

Paradoxne parlament aktuálne schvaľuje zdanenie tých istých subjektov aj prostredníctvom zvyšovania osobitného odvodu či ďalších daní. To navonok vytvára dojem, ako keby celý tento proces nemal „pána“, upozorňuje v rozhovore analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) Radovan Ďurana.

V rozhovore sa dočítate:

  • Parlament schvaľuje nové dane, čo to prinesie do praxe
  • Aké možnosti majú investori v súčasnej energetickej kríze
  • Prečo je zdanenie nadmerných príjmov katastrofou oproti iným krajinám
  • Prečo politici tak často zavádzajú o „spravodlivom“ zdanení

Vláda schválila viacero opatrení na kompenzovanie nárastu cien pre domácnosti, firmy aj verejný sektor. Tieto subjekty tvrdia, že pomoc prichádza neskoro a opäť môže byť zdĺhavá. Čo hovoríte na tieto novinky?

Európska komisia už v septembri tohto roka poslala krajinám EÚ neoficiálny dokument, v ktorom načrtla možnosti zmierňovania následkov prudkého nárastu cien plynu v Európe. Európska dohoda sa však tvorila veľmi dlho, či už na strane obmedzenia takzvaných nadmerných príjmov, alebo na strane ďalších regulácií cien.

Celý energetický svet je veľmi komplexný. Jedno pozmenené opatrenie zasahuje do ďalších zmien. Preto ani od slovenskej vlády nemožno očakávať, že predstaví konzistentnú legislatívu za pár dní, v ktorej bude vyriešené všetko. Nachádzame sa v situácii, kedy na jednej strane štát skrýva realitu pred očami spotrebiteľov, na druhej strane snaží sa dotovať firmy a súčasne na ne prenáša finančné bremeno vyšších cien energií.

Ďalej je tu parlament, ktorý schvaľuje zdanenie tých istých subjektov prostredníctvom zvyšovania osobitného odvodu či ďalších daní. To navonok vytvára dojem, ako keby celý tento proces nemal „pána“.

Slovenský parlament pred pár dňami schválil zdanenie nadmerných príjmov vybraných elektrární. Budú pre firemný trh najväčšou záťažou najmä tieto nové dane?

Treba si dávať veľký pozor, ako to bude nastavené v praxi. Toto nie je zákon, ktorý by riešil nadpriemernú ziskovosť firiem, ale pozerá sa na ich príjmy. On už príjmy považuje za nadmerné, v podstate bez ohľadu na to, aký vysoký zisk daný podnik generuje.

Najväčším nedostatkom novej legislatívy je, že vláda sa nepozerá na to, v akej finančnej situácii sa pred pár rokmi firmy nachádzali, ani to, či splácajú úvery alebo majú dlhy. Všetky podniky by sa pri súčasných cenách energií chceli zbaviť nadmerných úverov, ale štát im túto možnosť berie. Tým pádom obmedzuje ich investičné možnosti do budúcnosti.

Slovensko sa definitívne rozhodlo, že pri zdanení nadmerných príjmov použije sadzbu 90 percent, ktorou zdaní všetko nad strop. Ten však nie je pevne stanovený – má byť medzi 50 až 250 eurami za megawatthodinu, čo je veľké rozpätie. Nevidíte v tom problém?

Samotná myšlienka stanovenia nadmerných príjmov znamená, že všetci investori sú momentálne v neistote. Akékoľvek ich plány budú musieť automaticky obsahovať aj otázku, aké príjmy im štát dovolí mať z predaja energií. Slovenská vláda k tomu kroku pristúpila veľmi nešťastne a to tak, že nadmerné príjmy chce regulovať vyhláškou a nie zákonom, čo ešte viac znásobí neistotu investorov.

Radovan Ďurana - Inštitút ekonomických a spoločenských analýz INESS.
Zdroj: MATEJ KALINA

Čo v danej situácii budú môcť investori urobiť? Aké sú ich reálne možnosti?

Budú musieť robiť rôzne krízové scenáre, či sa im daná investícia vôbec vráti, nič iné im neostáva. Celá nová legislatíva je postavená na predpoklade, že na Slovensku sa s cenami energií vrátime do obdobia pred vojnou na Ukrajine, ideálne ešte pred obdobie pandémie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa