Pred pár týždňami krajiny BRICS hľadali ďalšie spôsoby, ako narušiť hegemóniu amerického dolára. Ich plány však zmarilo víťazstvo Donalda Trumpa vo voľbách. Odvtedy americká mena posilnila o viac ako tri percentá a voči euru dosahuje ročné maximá. Posilňovanie dolára voči ostatným menám sa týmto pravdepodobne nekončí – naopak, môže to byť len začiatok. Dôvodov je mnoho.

Všetko sa začína clami. Zavedenie ciel znamená, že do USA bude prúdiť menej tovaru. Menej tovarov pre exportérov prináša menej dolárov. Na druhej strane však snaha nového prezidenta znižovať dane bude mať za následok ďalšie fiškálne deficity. Vláda bude musieť emitovať viac dlhopisov.

Američania však nemajú veľké úspory, a preto je to zvyšok sveta, ktorý nakupuje značnú časť amerických cenných papierov. Ak bude dolárov menej, vyšší dopyt po nich spôsobí posilnenie meny. Paradoxne tak Trumpova politika spôsobí opak toho, čo zamýšľal. Celý čas chcel slabší dolár, aby krajina mohla viac vyvážať no dostane dolár silnejší dolár.

President Trump Meets With Prime Minister Of Slovak Republic At White House
Neprehliadnite

Trumpove clá vyjdú Slovákov viac ako Ficov konsolidačný balíček. Rodina príde o dvetisíc eur

To však nie je jediný dôvod, prečo dolár bude pre set atraktívnejší. Ďalším faktorom je vyššia inflácia, ktorá bude tlačiť na vyššie úrokové sadzby v USA, čím sa dolár stane lákavejším pre vyššie zúročenie. Naopak, úrokové sadzby v eurozóne môžu klesnúť, keďže clá spôsobia nižší ekonomický rast aj infláciu. Divergencia medzi dolárom a eurom ešte narastie.

Podporu pre dolár je možné očakávať aj zo strany investorov. Ak D. Trump zníži daňové sadzby pre firmy, bude to spolu s importnými clami silnou motiváciou pre zahraničných investorov, aby stavali fabriky v USA alebo nakupovali americké akcie.

Najnovšie odhady ukazujú, že zisky amerických spoločností by mali v budúcom roku narásť o 12 percent, zatiaľ čo v Európe sa očakáva ich pokles o 8 percent. Americké akcie tak môžu zostať atraktívnejšie a naďalej priťahovať investičný kapitál z celého sveta.

Schroeder Visits VW Factory In Slovakia
Neprehliadnite

Obchodné vojny prichádzajú, na autá obzvlášť. Slovensko na ne môže doplatiť najviac

Clá však prinesú zhoršenie ekonomického výhľadu, pravdepodobne viac vo svete než v USA. Spomalenie ekonomického rastu posilní dopyt po amerických aktívach ako bezpečnom prístave. V čase ekonomických spomalení či recesií býva dolár tradične silnejší.

Toto sú hlavné dôvody, prečo v posledných týždňoch, najmä po voľbách, prudko posilňuje americký dolár. Na to, aby sa tento trend obrátil, bude potrebná radikálna zmena. Napríklad, ak by D. Trump neimplementoval svoje predvolebné sľuby alebo, naopak, ak by ich implementoval príliš agresívne.

Pred voľbami totiž hovoril o slabšom dolári a o nižších sadzbách na podporu ekonomického rastu. Pri vyšších clách to však nebude možné, a dôjde k pravému opaku - inflácii. Ak chce zvýšeným sadzbám zabrániť, musí zasiahnuť do nezávislosti Fedu.

Na snímke zľava podpredseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS), minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR Richard Raši, predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) a minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) počas tlačovej konferencie po pracovnom kongrese Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR s komunálnymi lídrami v Brezne 8. októbra 2024. FOTO TASR - Ján Krošlák
Neprehliadnite

Doba ekonomického zúčtovania prišla. Doplatil na ňu Joe Biden a doplatí na ňu aj Robert Fico

Jeho nový minister Elon Musk už naznačil, že pripravuje boj s americkou centrálnou bankou. Ako minister pre efektivitu bude mať záujem radikálne zredukovať viaceré vládne inštitúcie, pričom Fed môže byť jednou z nich.

Médiá si všimli, ako Musk retweetoval príspevok republikánskeho senátora, podľa ktorého by mal byť Fed pod vládnym dohľadom, ako to predpokladá ústava. Nezávislosť Fedu sa dostane pod tlak, ak nebude znižovať sadzby tak rýchlo, ako si D. Trump predstavuje.

Ako nový minister pre efektivitu sa bude snažiť priniesť do federálnej vlády veľké zmeny. „Nevolená a protiústavná federálna byrokracia má v súčasnosti väčšiu moc ako prezidentský úrad, zákonodarný zbor alebo súdnictvo! Toto sa musí zmeniť".

Niektoré médiá dokonca hovoria o úvahách o zrušení Fedu. Snaha podporiť kryptomeny a možno prísť s novým menovým systémom v podaní dua Trump-Musk nie je vylúčená. Išlo by však o radikálne zásahy s nedozernými následkami.

V roku 2019 D. Trump tweetol otázku: Kto je náš väčší nepriateľ, Jay Powell alebo predseda Si Ťin-pching?

Omnoho pravdepodobnejší je však dlhodobý a konzistentný pokus o oslabenie nezávislosti Fedu. Nezávislosť centrálnych bánk je totiž relatívne nový koncept, ktorý tu je len pár dekád. Vláda by veľmi rada financovala svoje dlhy pomocou centrálnej banky, ktorú by mala pod kontrolou.

Investori však vedia, kam to môže smerovať. Útoky na Fed preto budú brať vážne a citlivo. Práve tieto útoky by mohli byť jedným z mála faktorov, ktoré by spôsobili výraznejšie oslabenie dolára.

Republican Presidential Nominee Donald Trump Holds Election Night Event In West Palm Beach
Neprehliadnite

Nič nepôjde podľa plánu. Donald Trump prinesie do americkej ekonomiky stagfláciu