Minulý týždeň zaznamenali obchodníci na komoditných trhoch výrazný pokles cien najmä v sektore drahých kovov. Príčinou je rýchle klesajúce nadšenie investorov z držby týchto komodít. Cenový pád postihol aj potraviny. Je to dôsledok ich vysokej ponuky na globálnom trhu. Prekvapil však cukor, ktorý sa, zdá sa, odrazil od najhlbšieho cenového dna. Nahor smerovala však cena ropy, aj keď v závere týždňa sa WTI dostala pod silný predajný tlak.

Zlato si dalo pohov

Ceny drahých kovov sa prepadli. Príčinou je pokles záujmu investorov, keďže inflácia vo svete je nízka. Stále významnejšie sú aj predpovede naznačujúce hospodárske oživenie vo viacerých oblastiach sveta, vrátane USA a Číny. To v praxi znamená, že čím ďalej, tým viac investorov uprednostňuje investície do iných aktív ako do zlata. Agentúra Bloomberg oslovila niektorých analytikov s otázkou, aký majú názor na vývoj ceny zlata. 20 z nich očakáva ďalší prepad, len 11 rast ceny a 3 nemajú vyhranený názor. Zlato s dodávkou v apríli v závere týždňa na burze CME zatváralo na cene 1 609,50 dolára za troyskú uncu.

Organizácia World Gold Council uverejnila svoju pravidelnú štvrťročnú správu, v ktorej skúma vývoj na globálnom trhu so zlatom v poslednom štvrťroku 2012. Od začiatku októbra do konca decembra sa globálne spotrebovalo 1196 ton zlata, čo je o 4 percentá viac oproti rovnakému obdobiu minulého roka. V dolárovom vyjadrení bol zaznamenaný rast o 6 percent na 66,2 miliardy dolára.

Minulý týždeň bol zaujímavý vývoj na trhu s platinou. Tá po troch obchodných seansách otočila smer a začala zdražovať. Stalo sa tak po správach zo Zimbabwe, kde vláda rozhodla o zabavení pôdy určenej na ťažbu patriacej spoločnosti Zimplats Holdings Ltd., ktorá je najväčším ťažiarom platiny v tejto krajine. Ide o 27 948 hektárov pôdy patriacej doteraz tejto spoločnosti, ktorú vláda ponúkne novým investorom. Aprílové dodávky platiny na CME dosiahli 1 717,20 dolára za uncu.



Na začiatku tohto týždňa upozornila na seba platina znova. Jej aprílový kontrakt New York Mercantile Exchange zdražel na 1 694 dolára za uncu. Príčinou sú informácie o streľbe medzi súperiacimi odborovými organizáciami v Južnej Afrike. Podľa nepotvrdených správ bolo usmrtených päť  pracovníkov bane Rustenburg. Nadnárodná ťažobná spoločnosť Anglo American Platinum napokon dokonca zastavila ťažbu vo všetkých platinových baniach, ktoré má v Južnej Afrike. Nepokoje medzi baníkmi a následná streľba policajtov do štrajkujúcich nie sú ojedinelé. V septembri minulého roka spôsobili napríklad rozsiahly výpadok juhoafrickej produkcie tohto kovu.

O bavlnu je záujem

Obilniny a olejniny v minulom týždni veľmi neprekvapili. Ich cena skôr stagnovala. Cenu kukurice napríklad atakujú informácie o poklese produkcie etanolu v USA na najnižšiu úroveň od júna 2010. Na burze Chicago Board of Trade najaktívnejší futures kontrakt na kukuricu zaznamenal ďalší pokles, pričom išlo o najdlhší po sebe idúci pokles ceny za posledných 32 rokov. Takýto vývoj ceny podporovali špekulácie, podľa ktorých pre kvôli lepšiemu počasiu bude úroda v Argentíne vyššia a kvalitnejšia.

Veľmi silná je stále bavlna. International Cotton Advisory Committee uviedla, že v tomto roku by farmári mali na celom svete osiať bavlnou plochu 31,58 milióna hektárov, čo je o takmer 8 percent menej oproti minulej sezóne. Produkcia by sa kvôli tomu mohla znížiť až o 11 percent na 23,2 milióna ton. Zásoby na konci sezóny budú pravdepodobne na úrovni 16 miliónov ton, čo by predstavovalo medziročné zníženie o 5 percent. Úroda bavlny by v nadchádzajúcom marketingovom roku mohla pritom klesnúť na viac než 20-ročné minimum. Dôvodom môže byť práve nižšia osiata plocha v USA a Indii a vyšší dopyt zo strany Číny.

Cukor sa odlepil od dna

Z trstiny sa bude vyrábať viac etanolu než cukru

Zdroj: SITA / AP

Najaktívnejší kontrakt na surový cukor sa odlepil minulý týždeň od cenového dna a zdražel. Dôvodom byli špekulácie, podľa ktorých spracovatelia cukrovej trstiny v Brazílii zamerajú svoju produkciu na výrobu etanolu než na cukor ako potravinu. Vo svojom vyhlásení spoločnosť Marex Spectron Group očakáva, že podiel cukrovej trstiny určenej na výrobu cukru klesne v Brazílii na 44 percent.

Podľa údajov priemyselnej skupiny Unica, predstavoval tento podiel doteraz 50 percent. Podľa nezávislých zdrojov plánuje Brazília v budúcnosti znížiť dane na etanol, a to kvôli podpore domácej produkcie trstiny. Futures na surový cukor s marcovým termínom dodávky sa posilnil na burze ICE Futures U.S. o na 18,44 centov za libru. Rovnako zdražel aj na londýnskej Nyse Liffe. Tak je cukor z dlhodobého hľadiska na úplnom dne. Aj vďaka tomu rastie dopyt po cukre zo strany Iraku, ktorý minulý týždeň kúpil 200-tisíc ton. Vlani podľa odhadov International Sugar Organization, Irak doviezol pravdepodobne až 795-tisíc ton cukru. Májové futures kontrakty v Londýne zatvárali na cene 497,90 dolára za to

Komodity na svetových burzách
(stav k 18. februáru 2013, spotové ceny)
Zatváracia úroveň Zmena za ostatných 12 mesiacov (%)
USD EUR *
Brent (USD/b) 117,38 -1,84 -3,39
WTI (USD/b) 95,47 -7,53 -8,99
Zlato (USD/troy) 1 610,75 -6,51 -7,99
Striebro (USD/troy) 30 -10,39 -11,81
Meď (USD/t) 8 085,25 -1,03 -2,59
Hliník (USD/t) 2 077 -2,10 -3,64
Nikel (USD/t) 17 789 -8,95 -10,39
Olovo (USD/t) 2 370,75 17,66 15,80
Zinok (USD/t) 2 128 10,56 8,81
Cín (USD/t) 24 263 3,62 1,98
* Prepočet TRENDU podľa aktuálneho kurzu
PRAMEŇ: finance.yahoo.com, kitco

Ilustračné foto - SITA / AP