Drahé kovy, ktoré od začiatku júna realizovali signifikantné zisky, si ich dokázali aj napriek miernym poklesom udržať. Striebro je teraz na najvyššej hodnote od marca a pokračuje v realizovaní vyšších ziskov ako zlato, ktoré sa aktuálne drží v tridsaťdolárovom rozmedzí a hľadá ďalšie fundamenty, ktoré by výraznejšie určili jeho ďalší smer pohybu.

Tento týždeň budú trhy sledovať ďalší vývoj makrodát. Z počiatku týždňa sa bude jednať predovšetkým o dáta z Európy, dopĺňané o dáta z Číny. Ku koncu týždňa obdržíme sériu dôležitých indikátorov z USA.

Inflácia v Eurozóne sa stále drží na kritickej hranici 0,5 percenta aj cez očakávaný vplyv z titulu zníženia úrokových sadzieb ECB. V priebehu vyhlasovania menové trhy nezaznamenali nijak zvýšenú volatilitu ani pohyby EURUSD.

V pondelok sa bude jednať o dáta z oblasti maloobchodných predajov v Nemecku, v utorok o Index nákupných manažérov v Eurozóne, Nemecku alebo vo Francúzsku. Z Nemecka a Eurozóny obdržíme ešte dáta o nezamestnanosti.

Tradične sa bude začiatkom mesiaca vyhlasovať aj index nákupných manažérov v Číne, ktorý by sa mal udržať nad psychologickou hranicou 50 bodov. Štvrtkové zasadnutie ECB sa pravdepodobne ponesie v duchu hodnotenia vplyvu zníženia úrokových sadzieb a ďalšieho očakávaného vývoja inflácie.

Dôležitejšie určite budú dáta z oblasti nezamestnanosti z USA, či už tradičné Non-farm payrolls, Private Payrolls alebo celková nezamestnanosť. Zvlášť pri súčasnej situácii na trhoch môžu byť tieto dáta kľúčové.

Autor je analytik Saxo Bank A/S

TREND na burze vychádza každé ráno na TREND.sk. Prečítajte si všetky vydania a objednajte si RSS feed tu