Trhy sa ešte len spamätávajú zo spľasnutia jednej bubliny, a už teraz je isté, že prídu ďalšie. Otázka je len, ceny čoho sa nafúknu a kedy.

Budú to znova rozvíjajúce sa trhy alebo úroky, biznis s vodou a odpadkami alebo všetkým, čo má nálepku bio? Alebo niečo úplne iné? Svoj podiel vzniku bublín na finančných trhoch má vždy aj náhoda a prekvapenie.

Bio- a ekobublina

Bublina vznikne, keď sa ceny začnú podstatne odlišovať od fundamentálnej hodnoty aktíva. Teda od tej, ktorá zobrazuje súčasnú hodnotu budúcich výnosov, ktoré investícia prinesie, napríklad dividendy či cenu pri predaji.

No spoznať takéto nafukovanie vopred, a vedieť z neho profitovať, je ťažké. Dokumentuje to i šírka názorov na pôvod možných budúcich bublín.

Trhy sa spamätajú, a nafúknu znova

„Vo všeobecnosti správcovia financií nedokážu na vzniku bublín mimoriadne zarobiť,“ tvrdí riaditeľ komisie indexov v Standard and Poor’s David Blitzer. V diskusii časopisu Journal of Indexes pripomína: Nezdá sa, že by mnoho portfólio manažérov dokázalo rozpoznať a využiť dve nedávne bubliny, technologickú a realitnú.

Čo je spätne jasné, sa vopred ťažko identifikuje. „Bublina na trhu sa spozná, až spľasne,“ pridáva sa viceguvernér Českej národnej banky Luděk Niedermayer.

Pohľad do budúcnosti zaujíma každého, ale nikto ju nepozná. Stratégom to nebráni, aby sa podelili o svoje vízie. Hoci s istotou vznik bublín, samozrejme, predpovedať nevedia. No tipy majú. Bublina sa často nafúkne pri aktíve, ktoré je v móde.

Čoho sa to môže týkať najbližšie? Všetkého, čo má nálepku bio a eko, tvrdí napríklad riaditeľka pražskej spoločnosti Next Finance Markéta Šichtařová. Podľa nej pôjde nielen o akcie výrobcov bioproduktov, ale aj staviteľov ekologických stavieb.

Tento trend treba, samozrejme, sledovať predovšetkým v rozvinutých krajinách, kde budú mať spotrebitelia na takéto „rozmary“ peniaze a chuť. Míňať na biojedlo, biokozmetiku, biooblečenie. A bude dopyt po tom, aby firmy likvidovali ekologické škody.

Ak by sa aj táto predpoveď mala naplniť, vyžiada si to trpezlivosť. Pretože táto bublina sa nemôže nafúknuť, kým ekonomika spomaľuje a trhy klesajú.

Podľa M. Šichtařovej môže trvať niekoľko rokov, kým budú aktíva na trhoch adekvátne ocenené. Až potom bude možné hovoriť o nafukovaní špekulatívnej bubliny.

Už nie biopalivá

Mimo záujmu môžu zostať biopalivá. Tým skôr odzvoní, pretože nie sú až také ekologické, ako sa zdalo. Naopak, sú väčšia záťaž pre životné prostredie. No verejnosť ich nebude viniť za nedávny rast cien komodít, a tak budúcej módnosti nálepky bio neuškodia.

S tým, že všetko okolo obnoviteľnej energie a klimatických zmien je jedna zo zaujímavých produktových tém vo fondovom biznise, súhlasí analytická jednotka skupiny Reuters, Lipper FERI. Sledovala túto oblasť pôvodne ako časť spoločensky zodpovedných investícií.

No stala sa taká zaujímavá, že ju mohla osamostatniť. Láka už totiž aj tých, ktorých spoločensky zodpovedné investície nezaujímajú. Vlani sa majetok Európanov v ekologicky zameraných podielových fondoch podľa Lipper FERI strojnásobil.

Úroky a voda

Kým biobublina môže na svoje nafúknutie počkať, až sa trhy spamätajú, ešte predtým sa môže nafúknuť úroková bublina. Hoci aj jej príchod sa odďaľuje s tým, ako sa predlžujú odhady trvania globálnej recesie. Centrálne banky v takom období nebudú úroky zvyšovať.

Podľa hlavného investičného stratéga a výkonného riaditeľa Saxo Bank Steena Jacobsena sú úroky v súčasnosti umelo príliš nízko. Vzhľadom na výšku inflácie, vyššie rozpočtové deficity a celkové zvýšenie množstva peňazí v obehu.

Odporúča preto ukladať peniaze na krátke obdobie. Aby po zvýšení úrokov mohol investor siahnuť po nových úložkách s vyššími úrokmi.

Podobne elementárne ako úrokové odporúčanie je ďalší tip S. Jacobsena. Nová oblasť pre boom je podľa neho voda. „Čína nemá dostatok, Singapur nemá dostatok tohto jediného nenahraditeľného zdroja,“ argumentuje S. Jacobsen. Pridáva i ďalší tip.

Investori by mali sledovať svetovú politiku. Ak sú problémy, znamená to vyššie výdavky na armády a výzvedné siete. A vyššie zisky v tomto odvetví. A za pozornosť stojí sledovanie ďalších svetových hrozieb. Jedna z nich je množstvo odpadkov. Treba si s nimi poradiť a môže byť z toho dobrý biznis.

Trhy sa spamätajú, a nafúknu znova

Zlatá bublina

Špekulovať o budúcich špekulatívnych bublinách sa dá ďalej. Bublina môže v súčasnosti vznikať okolo aktíva, ktoré vždy predstavovalo bezpečný prístav. Zlata a predovšetkým okolo jeho producentov.

Keď sa bude tomuto drahému kovu dariť viac ako akciám, dlhopisom, realitám či iným komoditám, aj akcie spoločností, čo ťažia a spracúvajú zlato, budú predmetom zvýšeného záujmu. Ceny môžu stúpať neprimerane rýchlo. A po odznení globálneho ekonomického spomalenia sa môžu zreálniť a klesnúť.

Pritom pohľad na, o infláciu upravenú, aktuálnu cenu zlata hovorí, že dot-com bublina môže pri tejto vyzerať ako detská hra, podotýka americký podnikateľ a obchodník Gary Tanashian na webe venovanom nápadom, ako zachovať hodnotu kapitálu.

Aktuálne správy z trhov potvrdzujú, že cena zlata sa šplhá čoraz vyššie. Investori naďalej vnímajú tento drahý kov ako istotu. A ceny zlata nasledujú aj kurzy akcií producentov.

A ako sa bude dariť ďalším komoditám, okolo ktorých bolo v poslednom roku tak rušno, hlavne rope? Analytik skupiny Goldman Sachs Arjun Murti v marci 2005 úspešne predpovedal skokový nárast cien čierneho zlata. A teraz hovorí, že pre obavy z oslabenia dopytu je ďalšia dlhodobejšia rely cien ropy nepravdepodobná, napísala agentúra Bloomberg.

A. Murti aj ďalší analytici energetických akcií si myslia, že pomalší rast celosvetovej ekonomiky a technický predajný tlak môžu znížiť odhad ceny ropy na štvrtý štvrťrok. Ten na úrovni 120 dolárov je ohrozený.

Rozvíjajúca sa bublina

Trvalka medzi špekulatívnymi tipmi, zdá sa, budú po opadnutí paniky a rezignovanosti rozvíjajúce sa trhy. „Z dlhodobého pohľadu zostávame optimisti,“ povedal hovorca jedného z najväčších správcov podielových fondov v Rakúsku Erste-Sparinvest Dieter Kerschbaum.

Rast na rozvíjajúcich sa trhoch bude udržateľný. Možno slabší, pretože ho ochladia zvyšujúce sa úrokové sadzby. No ekonomiky zostanú silné.

Mnoho indikátorov podľa neho naďalej ukazuje, že rozvíjajúce sa trhy môžu stabilizovať rozvinuté. A stále majú samy čo doháňať.

Preto bude rásť spotreba, budovať sa infraštruktúra a moderné zdravotné systémy. Rozvíjajúce sa trhy jednoducho podľa D. Kerschbauma zostanú „v agende“. K rozvíjajúcim sa trhom sa môže pridať v ďalšom kole zatiaľ takmer neobjavená Afrika.

O budúcich bublinách sa už oplatí popremýšľať. Tak ako v minulosti bude platiť, že najviac zarobí ten, čo nakúpi najskôr. No zatiaľ treba byť opatrný.

Stratégovia odporúčajú vyčkávať a držať sa v úzadí. „Na trhoch je bláznivé obdobie. Preferujeme dlhopisy a hotovosť. Tie z finančných kríz obídu najlepšie. Akciové trhy momentálne započítavajú recesiu,“ pripomína D. Kerschbaum.

Ilustračné foto - Profimedia.cz