Medzi správami, ktoré sa počas včerajšieho dňa dostali k investorom, bolo ťažké hľadať povzbudenie. Štatistiky z Číny potvrdili pokračujúci pokles výrobnej aktivity, výsledky prieskumu ekonomickej aktivity v eurozóne tiež ukázali na jej ochabovanie. Narastajúci pesimizmus bol očividný najmä na európskych burzách - nemecký index DAX stratil 1,27 % a francúzsky CAC 40 klesol o 1,56 %.

Miestom výpredaja akcií bola aj newyorská burza NYSE. Index NYSE Composite klesol o 0,9 %, populárnejší S&P 500 o 0,7 %. Ak dnes nedôjde k výraznejším pohybom indexov, bude pre ne tento týždeň najhorší od začiatku roku.

Dôvodom na obavy je aj pribúdajúci počet distribučných dní, varovných signálov indikujúcich zmenu rastového trendu. Tie sú neprehliadnuteľné najmä na Wall Streete - za posledné týždne zaznamenal index NYSE Composite šesť poklesov sprevádzaných nárastom objemu obchodov, index S&P štyri.

Relatívne akceptovateľný počet distribučných dní (tri) si zatiaľ drží technologicky orientovaný Nasdaq. Je možné, že najbližšie dni prinesú konsolidáciu na trhu, ktorá je v podstate meraním síl medzi optimistami (býkmi) a pesimistami (medveďmi). Zatiaľ však nik nevie povedať, či k nej vôbec dôjde a ak áno, s akým výsledkom. Tempo rastu cien akcií od začiatku roku je veľmi silné, pokles trhov tak určite nepatrí do ríše nereálnych možností.

Autor je výkonný riaditeľ poradenskej spoločnosti The Benchmark Research & Consultancy.

Model vs. trh

Aktuálne zloženie
(stav k 22.3.2012)

Výnos*

Portfólio A

PowerShares QQQ Trust (QQQ)

19,67 %

Portfólio B

ProShares Ultra QQQ (QLD)

43,03 %

Nasdaq Composite

-

17,65 %

Dátum poslednej zmeny signálu

20. december 2011

* Výnos modelových portfólií a referenčného indexu je počítaný od 20. decembra 2011

Investičný semafor svieti:

Na trhu opäť úradovali

Denne aktualizovaný vývoj investičného semafora TRENDU nájdete tu.