Ropa opäť lacnie

Ceny ropy na začiatku tohto týždňa pokračovali v poklese ceny. Americká WTI sa obchodovala na úrovni 49 USD (43,37 eura) za barel. a uzavrela na úrovni 49,45 dolára za barel. Aprílový kontrakt na ropu Brent zlacnel na 58,58 dolára za barel.

Ceny čierneho zlata v pondelok klesali už štvrtý obchodný deň po sebe. Dôvodom sú pretrvávajúce obavy z nadmernej ponuky na trhu. V USA sa ropné rezervy nachádzajú na rekordných úrovniach a členovia Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) aj napriek nízkej cene neobmedzili produkciu. Experti preto predpokladajú, že ceny sa z dôvodu nadmernej ponuky v blízkom čase navrátia na úrovne nad 100 dolárov za barel, kde sa nachádzali ešte vlani v lete.

Zatiaľ je však ropy prebytok aj vďaka tomu, že Líbya obnovila takmer po roku vývoz ropy z prístavu Zuwajtína na východe krajiny. Chce obnoviť dodávky aj z ďalšieho ropného terminálu Hariga, ktorý prestal vyvážať pred týždňom po výbuchu miestneho ropovodu. Líbyjský vývoz a ťažba ropy je kvôli vnútorným bojom a chaosu v krajine už dlho len zlomkom objemu dosahovaného pred zvrhnutím bývalého vodcu Muammara Kaddáfího v roku 2011.

Ropní producenti z Blízkeho východu majú problém umiestniť svoju produkciu v USA, pretože tie sú takmer sebestačné. Navyše musia bojovať o svoj podiel na ázijskom trhu, kde im pribudol vážny konkurent – Rusko. To nielenže zvýšilo dodávky ropy do Ázie, ale donútilo svojich rivalom poskytovať zákazníkom zľavy. Saudská Arábia tak musela urobiť za ostatných 15 mesiacov desať krát, pričom predala vlani celkovo 142 miliónov ton ropy, čo bolo o 4 miliónov ton menej ako rok predtým.

Rusko, druhý najväčší producent ropy na svete, vlani zvýšilo tržby za ropu v Číne, Japonsku a Južnej Kórei o štvrtinu. Podiel jeho dodávok na tamojšie trhy sa zvýšil na 8,7 percenta z 7,2 percent v roku 2013. Saudskej Arábii naopak podiel na trhu klesol o dve percentná na 24 percent a pokles zaznamenali aj Katar a Kuvajt.

Zlato skôr stagnovalo

Napätá situácia v súvislosti s Gréckom znamenala minulý týždeň pre cenu zlata na burze CME ďalšie oslabenie na 1200 dolárov za troyskú uncu. Grécko totiž vyslovilo oficiálnu žiadosť eurozóne o polročné predĺženie finančnej pomoci.

Tento rok sa však žltý kov posilnil o viac než percento najmä vďaka tomu, že obchodníci volili bezpečný zlatý prístav než volatilné menové trhy. Cena futures kontraktov na zlato s dodávkou v apríli na burze CME dosiahla na konci týždňa 1207,60 dolára za troyskú uncu a v Londýne 1208,25 dolára za uncu.

Dodávky pšenice zamrzli

Vývoz pšenice z Ruska minulý týždeň klesol o 97 percent. Dôvodom je dodatočné zdanenie exportu v snahe znížiť cenu domácich potravín. Ruské ministerstvo poľnohospodárstva zverejnilo, že celkový vývoz pšenice z krajiny predstavoval 19 tisíc ton v týždni končiacom sa 11. februára.

Týždeň v komoditách - každý týždeň na TREND.sk.
RSS feed a zoznam článkov nájdete tu

Rusko, štvrtý najväčší pestovateľ tejto komodity na svete, rozhodlo ešte v decembri, že v období február až jún zdaní vývoz na ochranu domácich dodávok. Daň predstavuje 15 percent z celkovej hodnoty dodávky a k tomu sa pripočítava sa ďalších 7,5 eura (8,56 dolára) za tonu. Cena futures kontraktov na pšenici na burze CME v tento rok klesla už o 10 percent.

Bravčovina otočila trend

Aprílové kontrakty na bravčové mäso (lean hogs) sa v minulom týždni zhodnotili na 67,675 centa za libru (0,4536 kilograma). Štyri dni za sebou sa zhodnocovala aj veľkoobchodná cena bravčoviny. Rast súvisí so súčasnými priaznivými cenami, ktoré motivujú k zvýšeniu dopytu. Bravčovina na konci decembra začala výrazne lacnieť a tento trend sa udržal do začiatku februára. Práve na konci roka sa cena bravčových polovíc pohybovala na hodnote 93 centov za libru. Od začiatku roka zlacnela o 21 percent.

Spotreba kávy stúpa

Medzinárodná organizácia pre kávu (IOC) vo svojej správe zverejnila, že v nasledujúcich piatich rokoch by mohla stúpnuť celosvetová spotreba kávy o štvrtinu. Podľa výkonného riaditeľa IOC Roberia Silvu rastie spotreba kávy najmä v Indii, Číne aj v Latinskej Amerike.

Do roku 2020 by mohla jej celosvetová spotreba dosiahnuť 175,8 milióna vriec (60 kg vrece) zo súčasných 141,6 milióna vriec. Odhad rastúceho dopytu prichádza v čase nízkych globálnych dodávok, ktoré sú spôsobené minuloročným rekordným suchom v Brazílii, ktorá je najväčším pestovateľom na svete. Vďaka tomu je očakávaný pokles celosvetovej ročnej produkcie 141 miliónov vriec.

Trhanica o ropný koláč

Zdroj: flickr.com/Slawek Puklo

Ani predpoveď počasia na tento rok nie je najoptimistickejšia. Brazílska národná dodávateľská spoločnosť Conab očakáva domácu produkciu na úrovni 44,1 až 46,6 milióna vriec, rovnako ako vlani. R. Silva uviedol, že Brazíliu trápi sucho v oblastiach, kde sa pestuje druh robusta, ktorá je proti arabike viac horká a menej nákladná.

Judith Ganéša Chase, šéfka americkej komoditnej poradenskej spoločnosti J. Ganéša Consulting LLC, tvrdí, že produkcia vietnamských, indických a indonézskych pestovateľov nebude na stabilizáciu trhu stačiť. Podľa nej v nasledujúcom hospodárskom roku môžu celosvetové zásoby kávy klesnúť až o 4 milióny vriec. Dramatickému nárastu ceny kávy z Brazílie zatiaľ bráni slabá brazílska mena. Na burze ICE Futures U.S. sa obchoduje káva arabika za 152,65 centov za libru

Kakao dražie

Po tom, čo 2. februára dosiahlo na burzách kakao dlhodobé minimá, tak sa odvtedy cena odrazila a nepretržite rástla nevídaných 13 dní za sebou. Išlo tak o najdlhšiu rastovú sériu od roku 1961.

Toto zdražovanie je spôsobené horšou úrodou v Ghane. K 29. januáru totiž tamojší farmári pozberali o 24 percent menej kakaových bôbov ako v rovnakom období pred rokom. Ghana je druhý najvýznamnejší pestovateľ kakaových bôbov po Pobreží Slonoviny.

Vlna horúčav malé množstvo zrážok zasiahlo v posledných týždňoch aj Nigériu, ktorá je štvrtým najvýznamnejším producentom kakaa. Kakao s dodávkou v máji na ICE Futures U.S. uzavrelo na hodnote 2 979 dolárov za tonu. Za február tak zdraželo kakao už o 11 percent.

Komodity na svetových burzách
(stav k 23. februáru 2015, spotové ceny)
Zatváracia úroveň Zmena za ostatných 12 mesiacov (%)
USD EUR1
Brent (USD/b) 58,90 -46,76 -35,49
WTI (USD/b) 49,45 -51,91 -41,72
Zlato (USD/troy) 1 204,50 -9,76 9,35
Striebro (USD/troy) 16,20 -26,53 -10,97
Meď (USD/t) 5 684,50 -20,32 -3,45
Hliník (USD/t) 1 771,75 3,10 24,93
Nikel (USD/t) 14 068 -1,57 19,27
Olovo (USD/t) 1 747 -17,25 0,27
Zinok (USD/t) 2 030,75 -1,04 19,92
Cín (USD/t) 17 943 -22,02 -5,51
1 Prepočet TRENDU podľa aktuálneho kurzu
PRAMEŇ: finance.yahoo.com, kitco