Podstatnejšie než zhodnotenie či daňové úľavy sú pre klientov príspevky zamestnávateľa, to je základná mantra predstaviteľov doplnkových dôchodkových spoločností (DDS). Aj preto sa po vlne rušenia výnimiek rozhodli bojovať proti úpravám, ktoré by zamestnávateľov mohli od sporenia odradiť.

Nakoniec boli úspešní, plán zaviesť aj na príspevky do tretieho piliera odvody parlament nakoniec zamietol. Zamestnanci však prišli o daňovú úľavu. A na zhodnoteniach ju nezarobia. Hlavné fondy DDS sú dlhodobo málo výnosné, vlani dokázali klientom priniesť okolo dvoch percent. S výnimkou DDS Stabilita, ktorá cez investície do dlhopisov zhodnotila klientom peniaze o viac než tri percentá.

Nové poplatky

Na rozdiel od druhého piliera, ktorému predchádzajúca vláda zásadne skomplikovala život, bola zmena pravidiel v treťom pilieri takmer bezbolestná. A to napriek tomu, že obe zmeny mali rovnakú filozofiu – rozdeliť poplatky tak, aby časť z nich bola naviazaná na výkonnosť fondov. DDS nízka výkonnosť fondov trápiť nemusela, financovali si prevádzku z poplatkov za správu aktív.

Tie pred zmenou dosahovali dve až tri percentá aktív ročne. Momentálne môžu dosiahnuť najviac 2,5 percenta a tento podiel sa má znížiť na dve percentá. Náhradou za to dostanú podiel na výnosoch. Ten majú istý len vtedy, ak je aktuálne zhodnotenie vyššie než historicky najvyššia úroveň v danom fonde.

Zhodnotenie je v rastových fondoch

Za vlaňajšok si najlepšie počínali akciové fondy. Na získanie vyššieho výnosu pri vyššom riziku ich aj DDS zakladali. Nevýhodou je, že v nich je zatiaľ len málo klientov: štyri najväčšie, konzervatívne zamerané fondy združujú vyše deväťdesiat percent klientov. Vysoké zhodnotenia tak má k dispozícii len zlomok z vyše 800-tisíc klientov DDS.

Zdanie výhodnosti môže klamať – kto bol v akciových fondoch už pred krízou, akurát si vyrovnal straty. V roku 2008 totiž všetky akciové fondy zaznamenali dvojciferné straty, ktoré predvlaňajšok ešte celkom nedobehol. Na úroveň spred dvoch rokov sa tak dostali až v roku 2010.

Akciové fondy ponúkajú tri z piatich DDS. Do otvárania nových fondov sa nezapojila košická Stabilita ani drobný Aegon, ktorý má len jeden hlavný fond. Podiel akciových investícií je rôzny: ING v nich má 35 percent aktív, Axa vyše 40 % a DDS Tatra banky až cez 60 percent. Čo sa týka zhodnotenia, za vlaňajšok bez výnimky platí, že vyšší podiel akcií znamená vyšší výnos.

Možný pokles, pre zmeny

Vplyvu zavedenia odvodov na príspevky zamestnávateľa sa DDS zatiaľ obávať nemusia. No momentálne riešia, ako sporenie ovplyvní zrušenie odpočítateľnej položky z daňového základu. Tá môže byť hlavným argumentom, či v systéme zotrvať, pre približne pätinu samoplatiteľov, teda klientov, ktorí nedostávajú príspevok od zamestnávateľa.

Za rok 2010 ešte DDS pociťovali dozvuky krízy, keď klienti vystupovali z tretieho piliera aj s nasporenými peniazmi. V roku 2009 sa vôbec poprvýkrát stalo, že počet sporiacich klientov poklesol. Za vlaňajšok by malo dôjsť k miernemu nárastu.

Foto na titulke - Pavel Danko