Slovenská sporiteľňa začína ponúkať klientom možnosť investovať do Fondu zodpovedného investovania. To znamená do akcií a dlhopisov firiem spĺňajúcich prísne environmentálne, spoločenské a riadiace kritériá (ESG).

Je určený najmä investorom, ktorí chcú, aby im investícia prinášala nielen výnosy, ale zároveň mala pozitívny vplyv na spoločnosť a životné prostredie.

„Prostredníctvom zodpovedného investovania chceme ľuďom umožniť benefitovať z trendov ako udržateľnosť, elektromobilita či digitalizácia a zabezpečiť im nielen finančnú, ale aj sociálnu návratnosť ich investície,“ hovorí Pavol Vejmelka, člen predstavenstva Asset Managementu Slovenskej sporiteľne.

akcie, trhy, burza
Neprehliadnite

ETF fondy priťahujú pozornosť, pasívne investovanie je v kurze

Kam pôjdu peniaze

Fond zodpovedného investovania v Slovenskej sporiteľni je zmiešaný fond so strednou mierou rizika. Akcie v ňom budú tvoriť 25 percent a budú investované do firiem zameraných na obnoviteľné zdroje energie, odpadové hospodárstvo, vodohospodárstvo či recykláciu.

„Vyberáme aj firmy, ktoré používajú udržateľné technológie a výrobné procesy v oblastiach ako je stavebníctvo alebo automobilový priemysel. Z regionálneho hľadiska má fond globálne zameranie,“ dodáva Christian Gaier, riaditeľ investičného oddelenia Asset Managementu Slovenskej sporiteľne.

Fond bude nakupovať z prevažnej časti aj podnikové dlhopisy v investičnom pásme. Aj tam sa bude zohľadňovať kritérium minimálnych štandardov a etických hodnôt ESG. Takto banka  vylúči investície do firiem v petrochemickom priemysle či tepelné elektrárne, ktoré majú negatívny vplyv na životné prostredie.

Priebežný výnos

Banka odporúča klientom vložiť tam peniaze minimálne na štyri roky. Výnos by mal byť priebežne vyplácaný vo výške jedného percenta ročne. Štandardný vstupný poplatok je jedno percento z výšky investície. Výstupný poplatok je nulový.

Analytici však hovoria, že sa netreba týmto priebežným vyplácaním nechať zaslepiť. „Ak fond spadne o 10 percent, nepomôže investorovi ani vyplatené jedno percento ročne,“ vysvetľuje Ján Jursa, analytik Finax. Investor by sa teda mal pozerať na celkový ročný vynos.

Priebežné vyplácanie výnosu nie je úplne bežný štandard pri každom fonde, ale nejde o nič výnimočné. Odborníci vtom však nevidia veľkú pridanú hodnotu. „Výplata jedného percenta v dlhodobom horizonte len znižuje výkonnosť. Bolo by teda lepšie, ak by sa priamo reinvestovala,“ myslí si Dominik Hapl, analytik Across Private Investments.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa