Od februára sa v novele zákona o prídavku na dieťa podmienky pre uplatnenie daňového bonusu zmäkčili. Nárok na bonus už majú aj rodiny vysokoškolákov, ktorí opakujú ročník, ale aj maturantov, ktorí si našli prácu alebo začali podnikať. Možnosti nároku si rozoberieme na príkladoch.

Ten z rodičov pracujúci ako zamestnanec, ktorý si daň znižuje o daňový bonus, musí mať ročný príjem aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy. To znamená, že musí zarobiť najmenej 2 112 eur (6 x 352 eur). Živnostník musí mať takýto základ dane. Bonus si možno uplatniť na dieťa vlastné, osvojené, prevzaté do starostlivosti alebo dieťa druhého z manželov, ktoré je nezaopatrené. Nezaopatreným dieťaťom je dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky, najviac do dovŕšenia 25 rokov veku, ak sa sústavne pripravuje na povolanie v dennom štúdiu. Za sústavnú prípravu na povolanie sa považujú aj opakované ročníky štúdia, nie však jeho prerušenie.

Daňový bonus sa môže uplatniť len na tie mesiace, na začiatku ktorých boli splnené tieto podmienky. 

1. Stredoškolák po maturite

Vlani si rodič nemohol uplatniť bonus na maturanta, ak začal hneď po maturite pracovať alebo sa zapísal do evidencie na úrade práce alebo si založil živnosť a začal podnikať. Nárok na daňový bonus existoval len v prípade, ak dieťa pracovalo na dohodu o brigádnickej práci študentov alebo dohody o vykonaní práce. Od 1. februára platia iné podmienky. Rodič takéhoto dieťaťa má nárok na bonus do konca školského roka, teda do 31. augusta.

Príklady:

Dieťa zmaturovalo 20. mája. Od 1. júna začne pracovať na riadny pracovný pomer. Rodičovi nárok na daňový bonus nezanikne. Zamestnávateľ rodičovi zníži daň o bonus naposledy za august.

Študentka ukončila stredoškolské štúdium maturitou 23. mája 2014. Urobila si prázdniny, nepodala si prihlášku na vysokú školu a ani sa nešla zahlásiť na úrad práce. Bonus sa na ňu vypláca do konca augusta.

Študent bude opakovať maturitu 5. septembra. Rodič si môže uplatniť daňový bonus naposledy za august a nie za september, pretože školský rok trvá do 31.augusta.

2. Budúci vysokoškolák

Maturant si podá prihlášku na vysokú školu. Na štúdium ho vysoká škola prijme. Zápis na vysokú školu je 20. septembra. Obdobie od skončenia strednej školy po zápis na vysokú školu (najneskôr do októbra), sa považuje za sústavnú prípravu na povolanie. Rodič má nárok na bonus, na úrad práce musí doručiť potvrdenie o zápise na štúdium

3. Skončený bakalár alebo magister

Študentka získa  6. júna bakalársky titul. V štúdiu ďalej nepokračuje. Rodič si môže naposledy uplatniť bonus za jún. To isté platí, ak dieťa získa magisterský titul, teda dosiahne vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa. Dňom zloženia štátnice prestáva byť nezaopatreným dieťaťom. 

4. Varianty vysokoškolského štúdia

Študent zloží bakalársku skúšku na jednej vysokej škole a od septembra začne študovať bakalárske štúdium na inej vysokej škole. Počas prázdnin si rodič nárok na daňový bonus uplatniť nemôže. Nárok naň má až od zápisu na druhú vysokú školu, teda od septembra.

Bakalár pokračuje v štúdiu na druhom stupni vysokoškolského štúdia. Obdobie prázdnin sa v tomto prípade pokladá za sústavnú prípravu na povolanie a rodič má nárok na bonus aj za mesiace prázdnin a za obdobie do zápisu na magisterské štúdium.

Na bonus nemá nárok rodič dieťaťa, ktoré štátnicou skončí jednu vysokú školu a v septembri začne študovať na druhej vysokej škole.  Dieťa, ktoré dosiahlo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa, sa totiž podľa zákona už nepovažuje za nezaopatrené dieťa.

Daň si rodič o bonus nemôže znížiť ani vtedy, ak dieťa začne v septembri doktorandské štúdium. Toto sa nepokladá za sústavnú prípravu na povolanie.

5. Opakovanie ročníka na vysokej škole

Nezaopatreným dieťaťom je od  februára aj študent vysokej školy, ktorý opakuje ročník, a teda prekročil štandardnú dĺžku štúdia.

Príklad: Denný študent opakuje tretí ročník bakalárskeho študijného programu. Štandardnú dĺžku bakalárskeho študijného programu teda prekročí o jeden rok. Od februára sa napriek tomu považuje za nezaopatrené dieťa a rodič má nárok na daňový bonus.