Daňové priznanie je podané na nesprávnom tlačive
Príjmy zo zamestnania a dohôd zo Slovenska alebo zo zahraničia sa zapisujú do tlačiva typu A. Všetky ostatné príjmy, z podnikania, z prenájmu, kapitálové príjmy, príjmy z predaja bytu sa zapisujú do formulára typu B. Ak má daňovník kombináciu príjmov zo zamestnania alebo dohody a okrem toho podniká alebo prenajíma, tiež vypisuje Béčko. Daňové tlačivá sa menia každý rok. Stáva sa, že daňovník použije staré tlačivo určené na predchádzajúce zdaňovacie obdobie.
Zrážková daň
Zrážkovú daň z úrokov na bankových účtoch sa už nepovažuje za preddavok na daň z príjmu a preto nemožno podať priznanie, aby daniari zrazenú daň vrátili. Príjmy zdanené zrážkou dane do daňového priznania nepatria. Ide napríklad o príjmy autorov takto zdanené alebo preplatky so zdravotného poistenia.
Zdaňovacie obdobie
Na prvej strane priznania treba vyznačiť rok, za ktorý sa podáva priznanie. Do konca marca treba podať daňové priznanie za zdaňovacie obdobie 2013. To kolónky daňovníci často zapisujú rok 2014.
Druh daňového priznania
V daňovom priznaní je nesprávne vyznačený druh daňového priznania (riadne, opravné, dodatočné). Aj keď sa priznanie podáva o 3 alebo 6 mesiacov neskôr, ide o riadne daňové priznanie. O opravné ide vtedy, ak po riadnom daňovník podá do 31. marca opravné. Dodatočné podáva ten, kto po podaní riadneho priznania hocikedy počas roku zistí, že sa pomýlil alebo pozabudol na nejaký príjem.
DIČ, rodné číslo a kód Nace
V priznaní treba na každej strane vypísať rodné číslo alebo daňové identifikačné číslo. DIČ vypisuje každý podnikateľ alebo aj daňovník, ktorý prenajíma, či autor, ktorému ho daňový úrad pridelil. Na riadkok 3 treba vypísať kód a názov svojej hlavnej činnosti SK NACE. Zoznam kódov možno nájsť na internetovej stránke Štatistického úradu SR www.statistics.sk.
Prílohy k priznaniu
Daňové priznanie sa odovzdáva zo všetkými potrebnými prílohami. Riadna individuálna účtovná závierka už nie je považovaná podľa zákona o dani z príjmov za prílohu daňového priznania. Pri vyplňovaní počtu príloh uvádzaných na riadku 122 daňového priznania v Béčku a na 9. strane priznania k dani z príjmov PO sa účtovné výkazy, ktoré tvoria účtovnú závierku, do počtu príloh nezapočítavajú.
Ak daňový subjekt podáva Béčko a nevyplňuje údaje v prílohe č. 1 a v prílohe číslo 2, je povinný ich započítať do počtu príloh uvádzaných na riadku 122, pretože tieto prílohy sú neoddeliteľnou súčasťou daňového priznania. Daniari odporúčajú prílohy č. 1 a č. 2 podpísať aj vtedy, ak v nich neuvádzajú žiadne údaje.
Daňovník, ktorý účtoval v podvojnom účtovníctve, predkladá k daňovému priznaniu aj účtovné výkazy - Súvahu, Výkaz ziskov a strát a Poznámky. Pri jednoduchom účtovníctve je to Výkaz o príjmoch a výdavkoch a Výkaz o majetku a záväzkoch.
Pri vypĺňaní Áčka (len príjmy zo zamestnania) budete potrebovať kópie všetkých potvrdení o príjmoch zo zamestnania zo SR a zo zahraničia a o zaplatenom povinnom poistnom. Doložiť musíte aj nárok na daňový bonus - buď kópiou rodného listu (pri školopovinnom dieťati) alebo potvrdenie o návšteve školy u stredoškoláka alebo študenta vysokej školy. Ak daňovník takéto doklady už predložil svojmu zamestnávateľovi a zamestnávateľ mu priznal daňový bonus v plnej výške, doklady nie sú prílohou priznania.
Pri vypĺňaní Béčka (príjmy z prenájmu (§ 6), príjmy z kapitálového majetku (§ 7) alebo ostatné príjmy (§ 8) alebo kombinácia týchto príjmov s príjmom zo zamestnania (§ 5)) budete potrebovať tiež kópie potvrdení o príjmoch. Napríklad kópiu potvrdení o príjmoch, z ktorých bola zrazená zrážková daň podľa § 43 zákona o dani z príjmov, pri ktorých sa daňovník mohol rozhodnúť o tom, že bude vybratú daň považovať za preddavok podľa § 43 ods. 6, potvrdení o príjmoch, z ktorých bola zrazená zrážková daň podľa § 43 a o sume preddavku vybranej pri vyplatení podielového listu obstaraného do 31. decembra 2003 podľa § 43 ods. 10 alebo kópie potvrdení o nepeňažnom plnení podľa § 8 ods. 1 písm. l) poskytnutom poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti, jeho zamestnancovi alebo zdravotníckemu pracovníkovi od držiteľa registrácie lieku, držiteľa povolenia na veľkodistribúciu liekov, držiteľa povolenia na výrobu liekov, výrobku zdravotníckej pomôcky, výrobcu dietetickej potraviny alebo prostredníctvom tretej osoby.
Podpis na priznaní
V daňových priznaniach sa treba podpísať na viacerých miestach. Priznanie bez podpisu nie je platné. Daňový úrad nepodpísané priznanie nezaeviduje a neuzná a bude vás vyzývať, aby ste prišli doplniť podpis.
2 % daň
V oddiele Vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane z príjmov v prípade, že daňovník nechce poukázať % dane na verejnoprospešné účely nevyznačí "x" pri texte "neuplatňujem postup podľa § 50 zákona o dani z príjmov". V prípade, že sa daňovník rozhodne poukázať 2 % daň, často sa zabudne podpísať v oddiele vyhlásenia. Tento je pre poukázanie % podielu správcom dane nevyhnutný.
Nečitateľné písmo
Tlačivo daňového priznania je často vyplnené nečitateľne. Nie je dodržaná predpísaná forma písma a dokument nie je čitateľný pre skenovacie zariadenie. Daniari odporúčajú vypĺňať tlačivo paličkovým písmom.
Daňové priznanie je podané na neštandardnom tlačive, ktoré nespĺňa technické parametre a nemožno ho spracovať formou skenovania.
Žiadosť o vrátenie dane
Pri žiadosti o vrátenie daňového preplatku nie je vyznačený spôsob vrátenia, teda či chce preplatok vrátiť poštovou poukážkou alebo na účet.
Chyby pri príjmoch z podnikania
Podnikateľ často zabudne na možnosť umorenia daňových strát z minulosti počas piatich alebo siedmich bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období. V daňovom priznaní v marci by nemal zabudnúť na to, že od januára sa zmenili podmienky na odpis straty. To znamená, že neumorenú stratu z roku 2013 už bude musieť odpisovať 4 roky a rovnomerne.
Stáva sa tiež, že podnikateľ si nesprávne vypočíta daňový odpis pri dlhodobom hmotnom majetku so vstupnou cenou, o ktorom účtuje ako o dlhodobom hmotnom majetku. Podnikateľ nemôže dať do daňových výdavkov zmluvnú pokutu, ak nebola zaplatená do konca zdaňovacieho obdobia, za ktoré sa priznanie podáva.
Podnikateľ tiež zabúda na možnosť uznať rezervu na odmeny zamestnancov za daňový výdavok alebo nezvýši základ dane o sumu zákonom upravenej skupiny záväzkov, u ktorých uplynulo v zdaňovacom období 36 mesiacov od ich splatnosti. Firma si tiež môže uplatniť nárok na tvorbu daňovej opravnej položky k "rizikovým" pohľadávkam po splatnosti.
Príjem z prenájmu
Príjmy sa do Béčka (tabuľka číslo 1) zapisujú až po odpočítaní 500 eur, čo je suma oslobodená od dane. Ak si daňovník odpočíta 500 eur, musí pomerne znížiť aj uplatnené výdavky.
Pri príjme z prenájmu už nemôžu prenajímatelia použiť paušálne výdavky. Do daňového priznania musia dať skutočné výdavky - a to buď vedené v jednoduchom účtovníctve alebo v daňovej evidencii. Vtedy si môžu zaúčtovať len náklady na energie, vývoz smetí, poplatok za internet a koncesionársky poplatok. Do daňových výdavkov si v takomto prípade nemôžu dať výdavky na poistenie nehnuteľnosti a daň z nehnuteľnosti.
Ak si daňovník dá byt do obchodného majetku (nemusí mať na to živnosť), môže si započítať oveľa viac výdavkov. Napríklad okrem výdavkov na riadnu prevádzku nehnuteľnosti aj náklady na jej rekonštrukciu, výmenu okien, dverí či podláh. Ďalej výdavky na poistenie prenajímanej nehnuteľnosti, daň z nehnuteľností, výdavky do fondu opráv, úroky z úverov a pôžičiek na zakúpenie prenajímanej nehnuteľnosti. Nie však splátku hypotéky.
Do výdavkov si možno dať aj nákup televízora či práčky, ak sa tento nehnuteľný majetok prenajíma spolu s nehnuteľnosťou. Prenajímateľ by to však mal mať podchytené v nájomnej zmluve. Drahší majetok ako 1 700 eur nemožno dať do výdavkov naraz. Odpisuje sa postupne.