Termín odovzdania priznania si môžu posunúť tak firmy ako aj bežní ľudia. „Lehotu si môžu predĺžiť bez ohľadu na to, či mali alebo nemali príjmy zo zahraničia,“ upresňuje Finančná správa. Výnimkou sú daňovníci v konkurze alebo v likvidácii.
Oznámenie o predĺžení musí mať písomnú formu. Doručiť ho treba do konca marca príslušnému daňovému úradu, buď podľa trvalého bydliska daňovníka alebo podľa sídla firmy.
„Daňovník v oznámení uvedie novú lehotu, ktorou je koniec kalendárneho mesiaca, v ktorej podá daňové priznanie, a v tejto novej lehote je aj daň splatná,“ upresňujú na svojej stránke daniari.
Lehotu si môžu predĺžiť do 30. septembra daňovníci, ktorí mali vlani aj príjmy plynúce zo zdrojov v zahraničí. Ostatní si môžu predĺžiť termín pre odovzdanie priznania do 30. júna.
U zahraničných príjmov je však kľúčové, aby išlo o zdaniteľné príjmy, teda nie príjmy od dane oslobodené a zdaneniu nepodliehajúce (napr. štátne dávky), a aby zároveň plynuli „zo zdrojov v zahraničí“. Tým Finančná správa rozumie napríklad príjem zo zamestnania vykonávaného mimo Slovenska, z činnosti vykonávanej v zahraničí cez stálu prevádzkareň, z prenájmu nehnuteľnosti umiestnenej v zahraničí, úroky a licenčné poplatky vyplácané spoločnosťou, ktorá je rezidentom iného zmluvného štátu.
Naopak, zahraničným príjmom sa na účely predĺženia priznania nechápe napríklad úhrada od odberateľa v zahraničí, či vyplatenie podielu na zisku vykázanom za zdaňovacie obdobia po januári 2004.
Daniari svoj pohľad na zahraničné príjmy popísali aj v tohtoročnom metodickom usmernení k predĺženiu lehoty.
Ak chce o predĺženie požiadať platiteľ DPH, musí tak urobiť jedine elektronicky. Využiť pre to možno takzvaný formulár všeobecného podania. Od 1. januára 2014 musia všetci platitelia DPH s daniarmi a colníkmi komunikovať už výlučne elektronicky, a to cez nový portál Finančnej správy alebo aj predtým využívanú aplikáciu eDane.