Akcie na Wall Street mali turbulentný týždeň. V stredu hlavné akciové indexy ako S&P 500 či Nasdaq klesli mierne o desatiny percenta. Napriek tomu sú stále na svojich dlhoročných maximách. Reagovali na zverejnené diskusie členov americkej centrálnej banky Fed, ktoré naznačujú, že by sa politika lacných peňazí mala prehodnotiť, keďže inflácia sa zrýchľuje. Obchodníci sa obávajú, že inflačné tlaky povedú k zvýšeniu úrokov, čo by malo negatívny dopad na firmy, a teda aj na ich akcie.
Citlivo zareagovali najmä rastové technologické akcie firiem ako Tesla. Tejto automobilke však klesajú ceny akcií už dlhodobejšie. Najnovšie proti nej stávkuje aj známy investor Michael Burry.
Nedarilo sa ani americkému telekomunikačnému gigantu AT&T. Jeho akcie spadli po tom, čo médiami prebehla informácia, že zlučuje svoje dve televízne firmy Discovery a WarnerMedia. Spoločnosť tak priznala čiastočnú prehru v konkurencii streamovacích služieb s gigantmi ako Netflix či Walt Disney.
Investori prišli o miliardy. Kolaps bitcoinu a kryptomien bude mať následky
Víťazné supermarkety
Naopak, darilo sa akciám siete supermarketov Target, ktoré stúpli o viac ako šesť percent potom čo firma zverejnila pozitívne hospodárske výsledky za prvý kvartál. Darilo sa aj ďalším obchodným sieťam ako Wallmart, pretože Američania sa vracajú do obchodov a nakupujú. Rástli aj akcie Take-Two Interactive Software, firmy ktorá vlastní populárnu počítačovú hru GTA. Jej tržby za prvý kvartál prekonali očakávania analytikov.
V Európe sa tiež akciám spočiatku veľmi nedarilo. Stoxx Europe 600 klesol v strede týždňa o 1,5 percenta najmä pre klesajúce akcie ťažiarskych firiem. Ku koncu týždňa sa však akciové indexy vyšvihli smerom hore po zverejnení dát o oživovaní priemyselného sektora od firmy IHS Markit. Tá robí prieskum medzi manažérmi firiem o ich plánoch na zvyšovanie zamestnanosti a investičných plánoch.
Bitcoin ako na hojdačke
Bitcoin sa v stredu prepadol o 10-tisíc dolárov, aby sa neskôr v ten istý deň pozviechal opäť nad 40-tisícovú hranicu. Spúšťačom tohto obrovského prepadu bolo rozhodnutie Číny zakázať kryptomeny ako platidlo a prostriedok na vykonávanie finančných služieb. Čínski finanční regulátori okrem toho varovali pred špekulatívnym nákupom týchto mien.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?