Cena medi je najvyššia za poslednú dekádu, prekročila hranicu 10-tisíc dolárov za tonu. Nečudo, veď sa masívne využíva najmä v elektrotenike, čiže aj pri výrobe čipov, ktorých je teraz nedostatok. Rastú aj ceny ropy, železných rúd, ktoré sa používajú v hutníctve či pri výrobe áut. Napokon hore vystrelili aj ceny vzácnych a drahých kovov ako lítia či paládia, ktoré sú potrebné v automotive.

Okrem toho raketovo narástli aj ceny dreva, keďže stavebný sektor ožíva tiež. Boom zažívajú aj ceny agro komodít. Napríklad ceny kukurice či sóje sú na osemročných maximách, ale rastie aj cena cukru či mlieka. Naposledy boli ceny komodít takto vysoko v roku 2011.

Ceny dvíha najmä silný dopyt z Číny, ale aj z otvárajúcich sa ekonomík v USA či v EÚ. Prerušenie dodávateľských reťazcov pre pandémiu tiež pomohlo cenám rásť. Analytici predpovedajú, že hlad po komoditách sa udrží najmenej pol roka až rok.

meď
Neprehliadnite

Cena medi vystúpila na rekord, tona je za viac ako 10 300 dolárov

Vysoké zárobky, striedmy dopyt

Ťažiarske firmy ako BHP, Glencore a Rio Tinto by mali v tomto roku zarábať rekordne. BP ohlásila trojnásobný nárast ziskov v prvom kvartáli. Tiež by mali podľa odhadov JP Morgan vyplácať rekordné dividendy v desiatkach miliárd dolárov. Ich akcie stúpajú, ale ich trhová hodnota až tak nie. Financial Times si všimol, že napríklad valuácia britsko-austrálskej firmy BHP je len na úrovni 3,5 násobku jej ziskov pred zdanením. To vyvoláva frustráciu u šéfov veľkých ťažiarskych firiem.

A prečo im investori až tak neveria, napriek boomu cien komodít? Tento sektor je považovaný za špinavú ekonomiku a teraz sú trendové zelené firmy či ESG spoločnosti, ktoré dbajú nielen na zisky, ale aj na dopad ich podnikania na životné prostredie či spoločnosť. Preto si investori kladú otázku, či je ťažiarsky biznis dlhodobo udržateľný a tiež ceny komodít a teda aj ceny akcií.

Na druhej strane akcie komoditných firiem sa kupujú aj vtedy, keď sa investori obávajú inflácie. Inflačné tlaky sa už v ekonomikách objavujú po ohlásení masívnych fiškálnych balíčkov pomoci ekonomikám najmä v USA.

Navyše aj ťažiarske firmy sú už opatrnejšie v masívnom investovaní do vyhľadávania nových ložísk ropy či plynu. Len na ilustráciu. BHP v roku 2012 mala kapitálové výdavky na úrovni 20 miliárd dolárov, výhľad na rok 2022 je už len 8,5 miliárd.

Investori sa presúvajú do kryptomien. Špekulácie rastú

Po šialenom prvom štvrťroku na akciových trhoch, kde sa vo veľkom kupovali aj akcie Gamestopu, prišiel v apríli mierny útlm v objemoch obchodov s tradičnými akciami. Naopak, aktivita investorov pri nakupovaní kryptomien minulý mesiac vzrástla. Obchody na najväčších kryptoburzách sveta dosiahli v apríli 1,7 bilióna dolárov, oproti 1,2 biliónom v marci, ukazujú dáta spoločnosti the Block Crypto, ktoré si všimol Financial Times.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa