V roku 2025 bude najvhodnejšie investovať do zlata, tvrdí to americká banka Goldman Sachs. Rekordné hodnoty dosiahne vďaka zvýšeným nákupom centrálnych bánk a očakávaným zníženiam úrokových sadzieb.
„Investujte do zlata,“ vyhlásil analytik Daan Struyven, pričom predpokladá cenu 3-tisíc dolárov za uncu do decembra 2025 a tvrdenie podkladá zvýšeným dopytom centrálnych bánk.
Ceny zlata v poslednom týždni rástli, keďže investori hľadali bezpečné aktívum uprostred rastúceho geopolitického napätia spôsobeného eskaláciou konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou. Spotová cena stúpla k 2 700 dolárom za uncu. Minulý mesiac dosiahlo zlato vrchol nad 2 790 dolárov.
Rekordné hodnoty zlata už v januári
Od znovuzvolenia D. Trumpa cena zlata mierne oslabila, no pretrvávajúca neistota ohľadom jeho politiky v druhom volebnom období by mohla drahý kov dostať na nové maximá, myslí si odborník na komodity a zakladateľ CPM Group Jeffrey Christian.
Predpovedá, že zlato dosiahne rekordné hodnoty už koncom januára. Následne by jeho cena mohla niekoľko mesiacov stagnovať a neskôr pokračovať v raste, pričom by dosiahla cyklický vrchol do roku 2026. „To naznačuje, že počas Trumpovho prvého roka druhého volebného obdobia môžeme očakávať viacero historických maxím,“ povedal J. Christian pre Business Insider.
Rast ceny zlata podľa neho podporí vysoká miera neistoty súvisiacej s Trumpovou politikou, ktorá prinúti investorov hľadať bezpečné aktíva. „Trumpove navrhované politiky obsahujú vnútorné rozpory a nie je vôbec jasné, čo sa z nich dá uskutočniť,“ uviedol J. Christian. „Táto neistota otvára nové otázky, ktoré spôsobia, že investori budú opatrnejší“.
Treba zvážiť viacero rizík
Podľa analytika ČSOB Mareka Gábriša je zlato ako investičný nástroj špecifické tým, že neprináša majiteľovi úrok. „Toto musia investori do zlata brať do úvahy. Preto je práve doba s nízkymi úrokmi spravidla tá, ktorá praje zlatu najviac. Ale vyšší záujem o zlato je aj v prípade vyššieho geopolitického napätia vo svete, napríklad v prípade vojen, konfliktov, napätia v konfliktných zónach a podobne,“ hovorí s tým, že je dôležité zvážiť podiel zlata na celkovej váhe osobného investičného portfólia.
„V neposlednom rade treba brať do úvahy aj riziká s tým spojené, ktoré závisia aj od formy investovania do zlata. Často totiž nejde o investovanie do fyzického zlata, ale do rôznych investičných certifikátov, ETF fondov alebo akciových titulov i podielových fondov s podielom firiem orientujúcich sa na ťažbu“.