Didi obeťou globálnej vojny o dáta
Firma Didi na Slovensku nie je príliš známa, no táto čínska spoločnosť je najväčším poskytovateľom zdieľaných taxislužieb na svete. Odkedy kúpila čínsky Uber, stala sa dominantnou spoločnosťou v Číne aj v Brazílii. Globálne ambície spoločnosti potvrdilo uvedenie na americkú burzu koncom júna. Práve vtedy ale začali jej problémy.
Čínske spoločnosti dlhodobo načierajú do vôd amerických financií, aby sa dostali k lacným peniazom. Na amerických burzách sa v súčasnosti obchoduje 250 čínskych spoločností s trhovou kapitalizáciou až dva bilióny dolárov. Trumpova obchodná vojna ale zasiahla aj tento segment.
Predchádzajúci americký prezident nebol spokojný s postavením čínskych spoločností, ktoré majú domicil v Spojených štátoch, keďže nemuseli reportovať všetky údaje ako americké spoločnosti. Nariadil preto zrovnoprávnenie ich vzťahu pred audítormi.
Zdieľanie informácií sa ale nepáči čínskej strane. Boj medzi USA a Čínou sa zmenil z obchodnej vojny na vojnu o big data. Rovnako, ako si Spojené štáty chránia citlivé údaje svojich občanov a firiem (príklad Tiktok), podobnú snahu vyvíja aj Čína (príklad Tesla).
Napríklad spoločnosť Didi si nahráva všetky konverzácie medzi vodičom a pasažierom. Vodiča dokonca sleduje v reálnom čase cez kameru a umelá inteligencia vyhodnocuje, či nie je unavený. Ide o množstvá citlivých údajov. Obe vlády si chcú však byť isté, že tieto dáta neopustia hranice krajiny.
Obavy zo zneužitia údajov stáli za rozhodnutím čínskych úradov, aby spoločnosť Didi prestala umožňovať používanie aplikácie novým klientom. Stalo sa to iba dva dni po vstupe spoločnosti na americkú burzu, čo pravdepodobne nebude náhoda.
Podľa analytikov je to znamenie, že čínska vláda nemá záujem o zdieľanie informácií o svojich firmách s americkou stranou. Naopak, bude tlačiť na to, aby čínske spoločnosti opustili americký trh. Aj to je dôvod, prečo akcie spoločnosti Didi reagovali oslabením sa o pätinu.
Kauza Didi ukazuje, že boj o big data sa iba začína. Bude to mať vplyv na všetky spoločnosti, ktoré zbierajú citlivé údaje klientov. Je pravdepodobné, že čínske spoločnosti budú musieť opustiť americký trh a sústredia sa v Hongkongu.
ECB nechce zopakovať veľkú chybu
Písal sa rok 2011 a nehovorilo sa o ničom inom ako o zlate. Dôvodom bolo nové kolo kvantitatívneho uvoľňovania v Spojených štátoch a silný ekonomický odraz, ktorý mal spôsobiť obrovskú infláciu a znehodnotenie peňazí.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?