Tento týždeň sa rozbehla výsledková sezóna v USA, ktorá naznačila, že oživenie ekonomiky bude zrejme pokračovať. Naštartovali ju veľké americké banky. Tie síce hlásia pozitívne čísla, ale na raste ich akcií sa to neprejavuje.

Banky sú rozbehnuté, ich akcie nie 

Napríklad akcie JP Morgan Chase spadli po ohlásení výsledkov za druhý kvartál o 1,5 percenta na 155 dolárov napriek tomu, že zisk banky sa viac ako zdvojnásobil. Podobne reagovali aj akcie Goldman Sachs či Bank od America, ktoré ohlásili vyšší zisk, ako trhy predpokladali.

Analytici za tým vidia najmä vysoké očakávania finančných trhov, ktoré pozitívne výsledky bánk už zarátali do cien akcií pred vydaním reportov o hospodárení. Za celý tento rok sa však akciám bánk darí. Napríklad cena akcií JP Morgan Chase už narástla od januára o 22 percent. Ich rast sa vezie najmä na optimizme z otvárania ekonomiky po pandémii koronavírusu.

Druhý dôvod na súčasný pokles akcií bánk je, že trhy zareagovali negatívne na zrýchľujúcu sa infláciu v USA. Majú strach z reakcie americkej centrálnej banky – Fedu. Ten by mohol urýchliť svoje rozhodnutie utiahnuť kohútiky peňazovodov s lacnými peniazmi skôr, ako avizoval.

Markets Head Downward On Signs Of Economic Worry
Neprehliadnite

Top vo financiách: Najhoršia investícia žiari. Didi kolabuje a ECB nechce zopakovať svoju chybu

Inflácia v USA sa zrýchľuje už tretí mesiac

Inflácia v Spojených štátoch vystúpila v júni na 5,4 percent po tom, čo dosiahla päť percent aj v máji. To naznačuje trend, že by zvyšovanie cien nemuselo byť len prechodné, ako tvrdia centrálni bankári.

„Je to už tretí mesiac so zvýšenou infláciou. Inflačné tlaky na strane dopytu aj ponuky pretrvávajú, takže je ťažké predstaviť si, že sa čoskoro zmiernia,“ tvrdia analytici z Jefferies pre Wall Street Journal.

Zvýšenú infláciu v USA, ktorá dosiahla v júni svoje 13-ročné maximum, potiahli najmä vyššie ceny ojazdených áut a leteniek. Fed však rastúce ceny neznepokojujú tak veľmi ako finančné trhy. Centrálna banka stále tvrdí, že rýchlejšia inflácia je len dočasný jav najmä pre nedostatok niektorých materiálov a výrobkov ako sú čipy. Posilňuje ju aj nedostatok voľnej pracovnej sily. Fed verí, že v nasledujúcich rokoch by sa inflácia mala skrotiť na cielené dve percentá ročne.

Lenže Jerome Powell, šéf Fedu, tento týždeň už nebol taký rázny pri obhajobe dočasnosti vyššej inflácie. Pri prejave v senáte naznačil, že rast cien je už dosť vysoký a môže pokračovať ešte niekoľko mesiacov. Napriek tomu povedal aj to, že Fed sa nechystá v blízkej budúcnosti osekávať politiku lacných peňazí.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa