Akcie sa počas tohto týždňa spamätali z pondelkového prepadu. Ten nastal kvôli obavám z dopadov nového delta variantu koronavírusu na svetovú ekonomiku. Finančným trhom pomohli opäť optimistické výsledky hospodárenia veľkých firiem združených v S&P 500. Čísla za druhý kvartál už ohlásila viac ako pätina veľkých firiem a väčšinou prekonali očakávania analytikov.

Trhy sú však opatrné a niektorí analytici tvrdia, že rast americkej ekonomiky aj akcií už bol na vrchole a bude len klesať. „Trhy teraz začínajú chápať, že vrchol rastu už bol a že je neudržateľný,“ hovorí John Porter, investičný šéf Mellon Investments pre Wall Street Journal.

Ekonómovia tiež pochybujú, že oživenie ekonomiky bude mať tvar písmena V. Skôr veria, že ozdravenie bude trvať dlhšie.

Ilustračné foto
Neprehliadnite

Akciové trhy v posledných mesiacoch? Horská dráha neistoty, ktorá stále stúpa

ECB nebude riskovať vyššie úroky

Šéfka Európskej centrálnej banky Christine Lagardeová dala jasne najavo, že s ultranízkymi úrokovými sadzbami hýbať len tak skoro nebude. Zmenu úrokov podmienila vyššou infláciou na úrovni dvoch percent a to na dlhší čas.

Rast cien sa tak skoro nečrtá, takže nulové úroky môžu byť na trhu ešte niekoľko rokov. ECB očakáva, že inflácia nedosiahne dvojpercentný limit najmenej v nasledujúcich dvoch rokoch. Tento rok podľa jej odhadu stúpne na 1,9 percenta, na budúci rok očakáva zvoľnenie na 1,5 percenta.

Firmy sa z toho môžu tešiť, lebo si budú môcť aj naďalej lacno požičiavať peniaze. Banky až také nadšené nie sú, pretože nízke úroky im ukrajujú z príjmov. Európske akcie zareagovali na toto rozhodnutie pozitívne a index Stoxx Europe 600 vzrástol o necelé jedno percento.

Ch. Lagardeová vysvetľovala nehybnosť úrokov najmä historickými skúsenosťami. Keď v roku 2011 ECB zdvihla úroky, zastavila sa obnova ekonomiky a prišiel navyše šok z dlhovej krízy.

Centrálni bankári vo Frankfurte nad Mohanom ponechali bez zmeny tiež programy nákupu dlhopisov, ktorým nalievajú do ekonomiky lacné peniaze. Núdzový pandemický program PEPP má k dispozícii 1,85 bilióna eur a v platnosti má byť najmenej do marca 2022.

Neprehliadnite

Dominik Hapl: Nálada na trhoch sa zhoršuje. Môže za to aj vyššia americká inflácia

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa