Japonská katastrofa pokračuje. Po prírodných živloch prichádza strach z nukleárneho nebezpečenstva, čo predajnú paniku na burze v Tokiu tlačí prudko nahor. Investori sa boja zhoršovania jadrovej krízy po ďalšom výbuchu v elektrárni Fukušima a zvýšení radiácie v okolí hlavného mesta Japonska. Po viac ako štvorpercentnom poklese v minulom týždni začal vývoj indexu Nikkei 225 pripomínať v tomto týždni doslova panický výpredaj.
Za posledné dva dni index v Tokiu klesol o 16 percent, čo je najhorší dvojdňový pokles od roku 1987. Dnes sa index ocitol na úrovni 8 605 bodov, po tom čo ho investori ráno zrazili o 10,5 percenta. Dostal sa tak najnižšie od marca 2009. Širší index Topix dnes klesol o 9,5 percenta na 767 bodov. Počas utorkového obchodovania pritom indexy vykazovali až 14-percentné straty.
Fakt, že hlavný tokijský burzový index neudržal silnú podpornú hranicu 9000 bodov, ho podľa technických analýz burzových analytikov v prípade pokračujúcej paniky môže zatlačiť až na sedemtisícovú métu. Škody pôjdu do desiatok miliárd dolárov, čo tretej najväčšej ekonomike sveta pravdepodobne predĺži šnúru poklesov, ktorá sa začala už v záverečnom štvrťroku vlaňajška. Podľa odhadov bánk Credit Suisse a Barclay´s by náklady na rekonštrukciu mali dosiahnuť 180 miliárd dolárov (tri percentá z ročného HDP krajiny).
Objem obchodovania za dnešok dosiahol pri enormných predajných príkazoch nový rekord 5,78 miliardy zobchodovaných akcií a prekonal včerajší o bezmála miliardu. Okrem poisťovacích domov zaznamenávali veľké straty oceliari, automobilky, banky, priemyselné firmy a elektronické spoločnosti. Akcie Hitachi klesli o 13 percent, titul najväčšieho prevádzkovateľa atómových elektrární v Japonsku Tokyo Electric Power si pohoršil až o štvrtinu.
Japonské akcie navyše patria medzi najdrahšie na svete. Na najvýznamnejších akciových trhoch im patrí druhá priečka hneď po kanadských tituloch. Koncom minulého týždňa sa podľa hlavného pomerového ukazovateľa P/E obchodovali za viac ako 19-násobok súčasných ziskov, čo predajné nálady po katastrofe ešte viac podporilo. V roku 1995 po zemetrasení v Kóbe, keď škody dosiahli 100 miliárd dolárov, sa japonská burza nasledujúci polrok prepadla o štvrtinu, ale do roka sa vrátila na pôvodnú úroveň.
Japonské výpredaje neostávajú osamotenými. Index MSCI Asia klesol o 5,2 percenta. Do červených čísel idú aj európske burzy na čele s nemeckým DAX-om. Ten sa už v pondelok dostal aj pod psychologickú hranicu 7000 bodov a dnes o 11:00 strácal viac ako päť percent, čo ho zatlačilo na úroveň 6 520 bodov. Americké indexy včera zaznamenali polpercentné straty, ale indexy Dow Jones Industrial Average i S&P 500 už nedokázali odolať a skončili tesne pod psychologickými hranicami 12-tisíc a 1 300 bodov.
Ilustračné foto na titulke - TASR / AP