Americký akciový trh je uprostred sezóny oznamovania hospodárskych výsledkov za tretí kvartál. Napriek druhej vlne koronavírusovej pandémie, sa firmám z akciového indexu S&P 500 darí a vykazujú nárast zisku oproti druhému štvrťroku o 17 percent.

Doterajší vývoj naznačuje, že sa lepšie darí takzvaným rastovým spoločnostiam, ktoré dosiahli vyššie zisky, ako hodnotovým firmám. Dokazuje to napríklad aj spoločnosť Tesla. Analytici očakávali pomerne silný rast jej tržieb, ale reálne výsledky boli ešte lepšie ako očakávania.

Továreň značky Tesla
Neprehliadnite

Tesla sa začína v Európe rozťahovať. Údajne kúpi baterkovú firmu

Tržby idú hore

Predaje elektroáut tejto americkej automobilky dosiahli v treťom kvartáli hodnotu 8,77 miliardy dolárov, čo je medziročný nárast o 39 percent. Čistý zisk stúpol medziročne o 131 percent na 331 miliónov dolárov. Bol to už piaty ziskový štvrťrok pre túto americkú firmu za sebou.

Zisky spoločnosti Tesla boli ovplyvnené aj výrazným predajom emisných kreditov, ktoré sama predávala konkurencii.

„Marža tak dosiahla 15,9 percenta, čo je napríklad viac, ako Volkswagen dosiahol v druhom štvrťroku – 11,3 percenta,“ upozorňuje Peter Garnry, hlavný akciový analytik Saxo Bank.

Iní ekonómovia však oponujú, že sa nedajú celkom porovnávať marže na prémiových modeloch Tesly a autách strednej triedy od Volkswagenu. veľkosť marže je kľúčom k úspechu. Dominik Hapl, analytik Across Private Investments, však súhlasí s tým, že veľkosť sa mení s modelovou radou a počtom predaných vozidiel, pretože viete generovať väčšie úspory z rozsahu.

Akcie Tesly vzrástli len mierne o päť percent, čo môže znamenať, že boli vysoko už predtým a nemajú už kde rásť. V lete, keď táto automobilka predbehla trhovou kapitalizáciou svojich veľkých konkurentov, ekonómovia skloňovali nafukujúcu sa bublinu okolo jej akcií.

Tie vtedy prekonali rekordy a ich hodnota atakovala neuveriteľných 1 500 dolárov. V auguste Tesla rozdelila svoje akcie tak, že z jednej pôvodnej vzniklo päť nových. Dnes sa predávajú po 425 dolárov. Len v tomto roku vzrástli akcie o viac ako 500 percent a dnes sa pohybujú stále na úrovni o 380 percent vyššej ako na začiatku roka.

„Napriek dobrým výsledkom firmy za tretí kvartál sú akcie Tesly z pohľadu základných pomerových ukazovateľov stále nadhodnotené,“ myslí si D. Hapl. Argumentuje tým, že pravdepodobne rastú rýchlejšie ako trhový podiel Tesly, a preto sú naďalej viac odrazom budúcnosti než súčasnosti.

Rast produkcie je obdivuhodný

Automobilka, sídliaca v Kalifornii, dodala na trh v sledovanom kvartáli skoro 140- tisíc elektroáut, čo je jej nový rekord. Elon Musk, šéf Tesly, povedal, že firma dokáže na budúci rok vyrobiť 850-tisíc vozidiel, čím vyvrátil obavy, ktoré sa objavili v druhom štvrťroku.

„Už v súčasnosti spoločnosť dodáva na trh štyrikrát viac áut ako v roku 2018, čo je pre automobilku tejto veľkosti úctyhodný úspech. Je veľmi ťažké dosiahnuť takýto rast pri takom veľkom objeme produkcie,“ vysvetľuje P. Garnry.

E.Musk tiež predpovedal, že dodávky áut môžu v tomto rokunarásť až o 40 percent medziročne, čo by znamenalo dodať na trh okolo pol milióna elektrických automobilov. Musk tiež nastolil odvážnu víziu stať sa najväčším výrobcom automobilov na svete. V priebehu desaťročia by chcel ročne vyrábať 20 miliónov automobilov ročne. Má tiež plán používania lacnejších batérií na výrobu elektrického vozidla za 25 -tisíc dolárov.

Či bude tento rast udržateľný, bude závisieť o viacerých faktorov. Tesla má už mnoho silných konkurentov. „Nebude to boj medzi elektrickým a klasickým pohonom. Bude to boj o dojazd, výdrž batérie, rýchlosť nabíjania, jazdné vlastnosti, komfort a inovatívne prvky, akými sú bezpečnostný a hlasový asistenti či autonómne riadenie,“ myslí si D.Hapl.

Tesla akcie
Infogram

Investori jej stále veria

Priaznivo sa vyvíjajú aj finančné ukazovatele firmy. Jej voľný cash-flow dosiahol 1,9 miliardy dolárov, čo dostáva pomer hotovosti k cenám akcií (free cash flow yield) na hodnotu 0,5 percenta. Podľa analytikov je to stále pomerne agresívne, no investori to v súčasnosti vyhodnocujú ako férové ocenenie Tesly.

Finančný šéf Tesly Zachary Kirkhorn povedal, že v nasledujúcich dvoch rokov plánuje firma minúť okolo 2,5 miliardy dolárov na nové fabriky a expanziu. V roku 2021 by mala Tesla otvoriť továreň v Nemecku a v Texase.

Automobilke stále veria aj investori. Svedčí o tom aj fakt, že sa jej podarilo za posledných deväť mesiacov získať viac ako sedem miliárd dolárov. Pomohlo jej v tom aj delenie akcií v auguste, čím prilákala najmä drobných investorov. V septembri Tesla predala akcie v hodnote päť miliárd dolárov.

Elon Musk a jeho firma SpaceX prepísala históriu. Po prvýkrát sa v rámci súkromného letu dostala do vesmíru ľudská posádka.
Neprehliadnite

Musk naznačil, že Tesla budúci rok vstúpi do Indie

Neistý, ale rastúci segment

Vývoj segmentu, v ktorom Tesla pôsobí, je stále veľkou neznámou. Táto automobilka sa pohybuje akoby na rozhraní dvoch odvetví-automobilového a energetického. Tržby v odvetví skladovania energií vzrástli medziročne o 44 percent.

P. Garnry preto predpokladá, že hospodárenie Tesly pôjde viac v súlade s týmto odvetvím než s trhom výroby automobilov, ktorý rastie pomalšie.

Diverzifikácia obchodného modelu tejto automobilke môže dodať konkurenčnú výhodu. „Môže to byť niečo, čo iné automobilky nerobia a čomu sa nevenujú. Na druhej strane to môže vytvárať nový potenciál ziskov a generovať príjmy pre spoločnosť aj v čase, ak sa automobilovej časti nebude dariť,“ vysvetľuje D. Hapl.

Politický aspekt

Na výkonnosť Tesly sa podľa analytikov treba pozrieť aj z dlhodobého hľadiska. Veľmi dôležitú úlohu tu budú zohrávať nadchádzajúce voľby v USA. V prípade výhry Bidena je veľké očakávanie, že spoločnosť dosiahne svoje nové „maximá“.

"Biden tvrdí ,že chce, aby sa Amerika stala svetovým lídrom vo výrobe elektromobilov a plánuje ich podporiť verejnými investíciami v hodnote 400 miliárd dolárov," vysvetľuje Timotej Krkoš, analytik Finax.

V prípade znovuzvolenia je veľmi otázne, ako bude pokračovať obchodná vojna medzi USA a Čínou. Ak eskaluje, môžu padnúť viaceré plány Tesly na expanziu na tomto obrovskom trhu.