Tridsaťpäťročného bývalého zamestnanca americkej banky Citigroup a švajčiarskej UBS predtým porota po siedmich dňoch zvažovania uznala vinným vo všetkých ôsmich bodoch obžaloby, uviedla agentúra Reuters.
Súd, ktorý sa začal 26. mája, vytýčil novú fázu v sedemročnom globálnom vyšetrovaní manipulácie referenčných úrokových sadzieb, od ktorých závisia kontrakty v hodnote stoviek biliónov dolárov.
Vyšetrovatelia obvinili 21 ľudí a niekoľko veľkých svetových bánk a maklérskych firiem už na pokutách a vyrovnaniach zaplatilo spolu okolo deväť miliárd dolárov.
T. Hayes bol obvinený, že sa spolčoval s inými obchodníkmi v záujme manipulovať so sadzbou LIBOR v rokoch 2006 až 2010, a v každom z bodov obžaloby mu hrozil trest až desať rokov.
Bývalý obchodník vyhlásil, že sa cíti nevinný, a obhajoval sa tým, že pred manažérmi svoje pokusy o ovplyvňovanie sadzieb nijako neskrýval.
Rozsiahla manipulácia s referenčnými sadzbami vyšla najavo v roku 2012. Veľké banky v čase finančnej krízy v rokoch 2007 až 2009 s tichým súhlasom vlád a centrálnych bánk hlásili nižšie sadzby, než za aké si boli schopné požičiavať, aby im nehrozili existenčné problémy.
Nedostatočné kontroly nad stanovovaním sadzby LIBOR a ďalších referenčných sadzieb v tom čase využívali aj niektorí obchodníci a ďalší zamestnanci bánk na to, aby manipulovali so sadzbami pre osobný prospech.
LIBOR je globálne využívanou sadzbou, od ktorej sa odvodzujú úroky pre značné množstvo súkromných i verejných transakcií. Vytvárala ju denne Britská banková asociácia na základe informácií, ktoré dostala od bánk. Pod vplyvom škandálu sa však vlani rozhodlo, že o agendu súvisiacu s tvorbou sadzby sa bude starať burzová spoločnosť NYSE Euronext.