Niektorí investori ignorujú obavy z vysokého ocenenia akcií a stále sa zameriavajú na rastové príbehy firiem. Iní zas hľadajú podhodnotené akcie, ktoré si trh nevšíma. Adrenalínoví hráči neváhajú vyberať do portfólií akcie firiem, ktoré sa prepadli kvôli rôznym problémom v ich podnikaní.
Index S&P 500 je na historicky vysokej priemernej úrovni 21-násobku budúcich ziskov. Tradične sa vysoký pomer P/E považuje za ukazovateľ nadhodnotených akcií.
V súčasnosti je ale čoraz viac retailových investorov ohľadom ďalšieho vývoja na Wall Street veľmi optimistických. Bank of America, jeden z najväčších svetových správcov aktív na svete, sleduje rizikové pozície naprieč akciami. V súčasnej dobe je „láska k riziku“ na úrovniach, ktoré všeobecne predchádzali krátkodobým korekčným fázam.
Americké akcie vzrástli za posledných päť mesiacov o 25 percent, čo sa od 30. rokov minulého storočia stalo na burze len 10-krát. Väčšinou k takýmto nárastom dochádza v časoch odrazov od recesných miním (1938, 1975, 1982, 2009, 2020) alebo na začiatku bublín (január 1999).
Matt Orton, hlavný analytik spoločnosti Raymond James Investment Management však tvrdí, že historické porovnania sú irelevantné, pretože dnešné zloženie akciového trhu je odlišné.
„Hlavné posolstvo, ktoré odovzdávam našim klientom, je: nestarajte sa o optiku, nestarajte sa o to, ako trh vyzeral pred 20, 30 rokmi, pretože trh ako taký je oveľa rastovejší – nielen v technológiách, ale aj v priemyselných odvetviach, spotrebnom tovare a v určitých častiach zdravotnej starostlivosti – a za rastúce spoločnosti si musíte priplatiť. Takže nechcem počuť, že by sa trh mal obchodovať za 17-násobok zisku. Prečo by sa nemal obchodovať za 20-násobok?“ pýta sa M. Orton.
Michal Stupavsky, investičný stratég Conseq Investment má opačný názor. Tvrdí, že normalizácia valuácií býva niekedy naozaj výrazná. Primárne z tohto dôvodu udržuje Conseq Investment v rámci akciovej alokácie pri amerických akciách silné podváženie.
Podľa Stupavskeho sa ponurý výhľad pre americké akcie v ďalších desiatich rokoch naplní bezo zvyšku, a je presvedčený, že po masívnom raste cien od marca 2009 by mali americké akcie v nasledujúcej dekáde ponúknuť podstatne slabšiu výkonnosť. „Valuácie skrátka nemôžu rásť donekonečna,“ myslí si M. Stupavsky.
Tesla padla medzi najhoršie akcie, investori vinia Elona Muska
Za týchto okolnosti je stratégia nakupovania „lacných“ akcií len jednou z možností, ako môže bežný investor postupovať. Trh je čoraz viac presvedčený, že hospodársky rast bude pokračovať, čo prinesie vyššie zisky podnikov, aj keď pretrvávajú otázky, či Federálny rezervný systém zníži úrokové sadzby. Zatiaľ ich necháva nezmenené, a trh očakáva tri zníženia do konca tohto roka. Sadzby však môžu klesnúť len kozmeticky, a preto akýkoľvek typ sklamania by v najbližších mesiacoch mohol spustiť akciovú korekciu.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?