Výsledková sezóna amerických spoločností za druhý kvartál 2024 prebieha naplno a najvplyvnejšie firmy amerického akciového trhu sa môžu pochváliť ziskami. „Sedem výnimočných“ tvorí viac ako 30 percent indexu S&P 500 a veľkú časť jeho profitu.

Investori už mohli zhodnotiť výkony dvoch firiem z tohto výnimočného klubu: Alphabetu (materská spoločnosť Google) a Tesly. Cena akcií Tesly sú hlboko pod ich historickým maximom zo záveru roka 2021. Dôvodom je pokles jej ziskovej marže. Dopyt po elektromobiloch klesá a konkurencia rastie. Časy, keď bola Tesla výnimočná a mala náskok pred konkurenciou, sú preč. V závere roka 2021 sa obchodovala za 400 dolárov, teraz sa cena jej akcií pohybuje tesne nad 200 dolármi.

Zakladateľ automobilky sa snaží investorov navnadiť. Aktuálne dominuje príbeh o robotaxíkoch, teda autonómnych vozidlách, ktoré má spoločnosť predstaviť už na jeseň. Kto bude vlastniť Teslu, môže ju vraj nechať zarábať ako robotaxík, ktorý sa po práci sám vráti domov.

Bitcoin Spot ETF's Are Launched On The Nasdaq Exchange As Blackrock Executives Ring Nasdaq Opening Bell
Neprehliadnite

Veľká rotácia na akciovom trhu: IT firmy prišli o bilióny, malé spoločnosti sa vracajú

Cena akcií Tesly začiatkom júla aj vďaka týmto správam prudko rástla a v priebehu dvoch týždňov si pripísala 25 percent. Investorov pred zverejňovaním hospodárskych výsledkov nalákal aj fakt, že automobilka zákazníkom doručila viac vozidiel, ako predpovedali analytici.

Napriek tomu po zverejnení výsledkov Tesla začala padať. Prepad bol dokonca najväčší od roku 2020. V priebehu jediného dňa jej akcie padli o 12 percent. Príjmy z predaja vozidiel totiž medziročne klesli
o sedem percent a marže sú najnižšie za tri roky. Dôvody sú hlavne dva: cenové zľavy na Tesly, aby bola automobilka konkurencieschopná, a vysoké náklady na nové technológie vrátane AI. Ak však investori žiadajú nové a prevratné technologické riešenia, prečo sú prekvapení rastúcimi nákladmi?

Príbeh Alphabetu je ešte paradoxnejší. Výsledky boli lepšie, ako trhy čakali, a akcie spoločnosti pred zverejnením boli len pár percent od historického maxima. Príjmy boli vyššie, ako experti čakali (rástli o 26 percent), marža stúpla o tri percentuálne body na 32 percent. Napriek tomu Alphabet po zverejnení výsledkov tri dni po sebe klesal a stratil takmer 9 percent. Dôvod? Vysoké výdavky na AI, ktoré boli nečakane vysoké. To, že zisky aj marže rástli, investorov nezaujíma. Chcú pokrok v aplikácii AI, ale sú znepokojení vysokými výdavkami.

Ako má technologická spoločnosť vyhovieť investorom, ktorí sami nevedia, čo chcú, je ťažká otázka. Budúci týždeň sa na ňu pokúsia odpovedať najhodnotnejšie spoločnosti na svete: Apple, Microsoft, ale aj Meta a Amazon. Ich ohodnotenie vzhľadom na predpovedané zisky je vysoké a investori neočakávajú nič iné ako perfektné výsledky. Prípadne ešte lepšie.

Burza v New Yorku.
Neprehliadnite

Popularita nestačí. Technologické akcie majú problém obhájiť svoju výnimočnosť