Otrasy spôsobené pandémiou vibrujú globálnou ekonomikou doteraz. V rokoch 2020 a 2021 spôsobili veľký boom technologických spoločností – všetci zrazu potrebovali Zoom, Microsoft Teams a množstvo cloudových riešení. Technologické spoločnosti zažívali skvelé obdobie a vo viere, že sa mení globálna paradigma, investovali vo veľkom. A v investíciách do ľudí na „horúcom“ trhu práce pokračovali aj v roku 2022.

Na konci roka sa však ukázalo, že ekonomika nie je taká horúca, ako sa zdalo. A aj ľudia sa začali vracať do kancelárií a dopyt po technologických riešeniach opadol. Investície sa ukázali ako prehnané a prišla potreba zosekať náklady. Ekonomické problémy podľa najväčších technologických gigantov iba prichádzajú. Ukazuje to aj trh práce.

Technologický obor Alphabet prepustí 12-tisíc zamestnancov. Ako sa uvádza v stanovisku spoločnosti, dôvod je ten, že firma sa musí vysporiadať s inou ekonomickou realitou, na akú bola doteraz zvyknutá. Prepúšťať bude najmä na oddeleniach, ktoré by sa dali nazvať ako „experimentálne“. Namiesto toho sa chce sústrediť na investovanie do umelej inteligencie, kde bude sústreďovať viac ľudských kapacít.

Znamená to väčší fokus na „core business“ Alphabetu. Akcionári na túto správu reagovali nákupom akcií a v deň ohlásenia tejto správy posilnili o 5,5 percenta. Pomohlo to aj iným akciám z technologického sektora. Investori sa zrejme utvrdili v tom, že začína akási racionalizácia a roky bezbrehého utrácania a výrazného naberania zamestnancov sa skončili. To by mohlo mať pozitívny dopad na ziskové marže technologických firiem.

Obe strany mince

Investori musia rozmýšľať nie len pozitívne, ale najmä racionálne. Správy o prepúšťaní desiatok tisíc zamestnancov môže znamenať aj to, že tomuto sektoru sa v týchto časoch až tak nedarí. Keď sa pozrieme, aké sú očakávania trhu hospodárskych výsledkov Alphabetu za štvrtý kvartál 2022, zistíme, že firme by sa mali prepadnúť tržby medziročne o 16 percent. To činí tak výrazný prepad, ktorý ešte investori pri Googli nikdy nevideli.

Pre úplnosť treba dodať, že sa tržby porovnávajú so silnou základňou štvrtého kvartálu 2021, kedy Alphabet doručil investorom hodnotu tržieb 75 miliárd dolárov. Očakávané príjmy Alphabetu za prvé tri mesiace tohto roka sú vo výške 59 miliárd dolárov.

Chamath Palihapitiya
Neprehliadnite

Miliardár Palihapitiya predpovedá, že technologickí lídri utrpia na úkor vševediaceho četu

V každom prípade mnoho investorov, pre ktorých bola investícia do najsilnejšej firmy na burze akýmsi prístavom bezpečnosti a zároveň vysokého rastu, sú tieto výsledky a predikcie nelichotivé.

Prepúšťanie v tomto štádiu spomaľovania biznisu však firme dáva zmysel. Obzvlášť pri počtoch zamestnancoch, ktorí v Alphabete pracovali ešte pred dvomi rokmi, keď sa „veľká čast sveta“ presunula pre covidové obmedzenia do online priestoru.

Aktuálne v Alphabete pracuje 186-tisíc zamestnancov, takže ohlásený počet prepustených 12-tisíc ľudí je iba niečo cez šesť percent ich celkového počtu. Pred covidom, ku koncu roka 2020, pracovalo v spoločnosti 118-tisíc zamestnancov. Podobne to bolo aj u iných technologických gigantov, keď najmä v roku 2021 masívne prijímali ľudí.

Vzbura zamestnancov

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa