Všetko je v poriadku, až kým to nie je v poriadku. Nedávno to ukázal americký prezident Joe Biden, ktorý tvrdošijne tvrdil, že neodstúpi, až kým náhle odstúpil. Podobná situácia platí pre centrálnych bankárov, ktorí tvrdia, že všetko je v poriadku, až kým zrazu nemusia prudko a razantne znižovať úrokové sadzby z dôvodu „neočakávaných externých udalostí". Výnimkou nie je ani investovanie, ktoré v poslednej fáze manického rastu zahŕňa hru na „väčšieho hlupáka".

Posledné týždne ukázali, že veľké fondy znižujú expozíciu v technologickom akciovom sektore najviac v histórii. Predražené technologické akcie posunuli z vlastnej držby retailovému publiku, ktoré stále žije príbehom o nesmiernych ziskoch, ktoré prinesie umelá inteligencia.

Realita však hovorí inou rečou – zisky z aplikácie AI sú mizivé a bude trvať roky, kým sa začnú realizovať. Otázkou vôbec je, či generatívna AI má potenciál priniesť väčšie zisky. Len pred pár týždňami prišiel Goldman Sachs so správou, ktorá naliala na AI a technologické akcie studenú sprchu.

V reporte „Príliš veľa výdajov a príliš málo benefitov?" hlavný globálny akciový analytik Jim Covello s profesorom Daronom Acemogluom z MIT detailnejšie skúmali potenciál AI v praxi. Napriek investíciám do infraštruktúry na úrovni zhruba jedného bilióna dolárov sú reálne aplikácie novej technológie minimálne. Ani po takmer dvoch rokoch od uvedenia generatívnej AI neprišlo k skutočne „transformatívnemu" využitiu v praxi.

Úvahy o prudkom raste produktivity práce a nahradenie ľudí umelou inteligenciou sa napriek veľkej PR aktivite konzultačných spoločností nepotvrdzujú. Investori, ktorí kúpili akcie draho a očakávajú, že rast ziskov bude exponenciálne pokračovať, môžu ostať sklamaní.

Prvé väčšie sklamanie sa realizovalo v stredu, kedy za jeden deň technologické akcie oslabili o viac ako tri percentá, čo vymazalo trhovú kapitalizáciu v objeme viac ako jedného bilióna dolárov. Za posledný rok kapitalizácia akcií S&P 500 vzrástla o deväť biliónov dolárov.

Stredajší pohyb naznačuje problematické paralely s históriou. Hlavným spúšťačom výpredaja boli akcie Alphabetu, ktoré klesli o viac ako päť percent napriek tomu, že spoločnosť reportovala lepšie ako očakávané výsledky. Investorom to ale nestačilo a obávajú sa, že masívne výdavky do AI infraštruktúry sa firme nemusia vrátiť.

„Hlavným problémom je otázka, kde je návratnosť investícií na všetky výdavky na infraštruktúru AI?" pýta sa povedal Alec Young, hlavný investičný stratég v Mapsignals. „Míňa sa šialené množstvo peňazí. Možno sa to o pár rokov vyplatí. Myslím si však, že investori si uvedomujú, že návratnosť bude chvíľu trvať".

Tak, ako išli akcie výrobcov čipov prudko hore pri rastúcich kapitálových výdavkoch, môžu ísť aj prudko dolu, ak firmy začnú prehodnocovať svoje investičné stratégie. Akcie Nvidia si v stredu pripísali stratu takmer sedem percent a od historického maxima strácajú 15 percent. Vysoké denné straty dosiahli aj iní výrobcovia čipov ako Super Micro Computer alebo Broadcom.

Technologické akcie sú totiž veľmi drahé a ak sklamú tržby, budú ešte drahšie. Sektor informačných technológií indexu S&P 500 ešte pred dvoma týždňami dosiahol najvyššie ohodnotenie od roku 2002 v pomere ceny akcií k ziskom. Nvidia, Microsoft či Apple majú hodnotu akcií k očakávaným ziskom presahujúcu úroveň 30. Priemer S&P je 21.

Stredajší výpredaj ukázal, že istota súvisiaca s ďalším rastom akcií sa stráca. Investori budú netrpezlivo čakať, ako týždeň skončia výsledky Applu, Amazonu, Microsoftu aj Mety. Ak sa nenaplnia očakávania, neistota sa môže ďalej prehĺbiť. A to najmä v situácii, keď sa ekonomika spomaľuje.

Akcie S&P 500 sú pritom iba štyri percentá pod historickým vrcholom. Z tohto pohľadu výpredaj akcií prakticky ani nezačal. A teoreticky začať ani nemusí, jeho riziko však rastie. Investori sa už dopredu začínajú pripravovať na pokles technológií veľkou rotáciou do lacných menších firiem.

Ak však príde do americkej ekonomiky recesia, čo je stále pomerne pravdepodobný scenár, ani malé firmy to nebudú mať jednoduché. Naopak, dlhopisy sú stále lacné a investorovi ponúkajú atraktívny dlhodobý výnos.

Markets Head Downward On Signs Of Economic Worry
Neprehliadnite

Goldman Sachs nalial na AI studenú sprchu. Bublina sa stáva čoraz zreteľnejšia